Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı problemini büyük çoğunluğumuz hayatımızda birkaç kez mutlaka yaşamıştır. Ancak bulantı dayanılmaz hale gelirse yapılabilecek şeyleri bilmeniz size çok kolaylık sağlayacaktır. Günlerce geçmeyen bir bulantı olduğunda interneti bir köşeye bırakıp uzman bir hekime danışmanız en akıllıca çözüm olacaktır. Bu yazıda bulantı nedenleri konusundan kısaca bahsettikten sonra hızlıca ‘Mide bulantısı nasıl geçer?‘ sorusunu cevaplayacağız.

Mide Bulantısı Nedenleri

Bulantı nedenleri ikiye ayrılır. Birincisi organik nedenler olan altında bir hastalığın olduğu durumdur. Örneğin gıda zehilenmesi, beyin tümörü, menenjit, bağırsak iltihabı gibi nedenler. Bir de bunlarla alakasız olarak kişinin gördükleri, düşündüklerinden dolayı beyinden kaynaklanan bulantı hissi olabilir.

Vücuttaki her sistem korumaya yöneliktir. Kötü bir şeyi duymak, görmek gerçekten de insanın midesini bulandırabilir. ‘Seni görmek midemi bulandırıyor.’ sözü gerçektir.

Bazı ilaçlar da mide bulantısını yüksek derecelerde tetikleyebilir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

İşte bu beyinden gelen bulantı hissini geçirmek amacıyla herkesin ailesinden, çevresinden duyduğu sıcak su içmek, derin nefes almak gibi. Aslen buradaki denenen geçirme yöntemlerinin hepsinin amacı beyni o konudan uzaklaştırıp bulantı hissinin baskılanmasını sağlamaktadır. Eğer ciddi bir hastalık varsa derin nefes almak vs. gibi yöntemlerin hiçbiri işe yaramaz.

Nefes alıp vermek, kendinizi bulantı hissinden uzaklaştırır ve bu efor ile birlikte kendinizi yanıltmış olursunuz.

Nane limon kaynatmak, kusma ve bulantı hissine çok iyi gelir ve sakinleştirir. Bulantı durumunda ilk akla gelen şeylerden biridir ve çok etkilidir.

İlaçlar, mide bulantısını geçirmekte gayet etkilidir. Fakat kusma olduğu için ağızdan alınan ilaçlar boşa gidecektir. Damardan veya fitil yoluyla kullanılabilir. (Hekiminize danışınız)

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber