Ekşi Sözlük Yazarları Maaş Alıyor mu? Yazarlık Ücreti Ne Kadar?


Ekşi Sözlük yazarları maaş alıyor mu? Ekşi Sözlük’te yazarlara ödenen ücret ne kadar? Yazı başına para aldıkları gerçek mi? Bugün başta ekşi sözlük olmak üzere diğer sosyal medya mecralarında sıkça konuşulan bir “geyikten” söz edeceğiz: Ekşi Sözlük maaşları.

Ekşi Yazarları Maaş Alıyor mu?

Bugün Ekşi Sözlük bünyesinde neredeyse 50 binden fazla yazar var. Ekşi Sözlük’ün bu kadar kişiye 5 lira vermesi demek, ayda 250.000 TL demektir. Ekşi Sözlük’ün de bu kadar kazanmadığı bir gerçek. Kaldı ki sitenin masraflarını hiç saymadık: Hosting parası, sunucusu, alan hakkı gibi tonlarca ıvır zıvır var. En kötü avukatı var; editörleri var, kaldıkları yerlerin kirası var. Yani var da var.

İlginizi Çekebilir:  Brain Out ''Köstebek Oyunu'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Ekşi Sözlük’ün yazarlarına para vermesi mümkün değil. Ancak neden bazı yazarlar “sanki öyleymiş” gibi davranıyor? Cevabı basit: Geyik.

Özellikle çaylaklara yönelik sürdürülen bu geyik, zaman zaman açılan başlıklarla da tam gaz devam ediyor.

“2019 yılı Ekşi Sözlük yazar maaşları”
“Yazar maaşlarının gecikmesi”
“Yazar maaşlarının tl ile verilmeye başlanması”

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 “Yaşasın Kahvaltı Zamanı” Sorusunun Cevabı Nedir?

Gibi milyon tane başlık var. Hepsinde de ayrı bir geyik dönüyor. Okuyanlar bu kadar fazla kişinin aynı şeyi defalarca yazmasına ya da bu kadar fazla kişinin olmayan bir şeyi varmış gibi yazmasına şaşırabilir ancak burası Ekşi Sözlük.

Yazarlar Nasıl Maaş Alır?

İlginizi Çekebilir:  Brain Test ''Bu Vakayı Çözmen Gerek Dedektif'' Cevabı Nedir?

Bunun mümkün olabilmesi için bir neden var: Firmalar, Ekşi Sözlük yazarlarına para vererek kendileri hakkında olumlu entryler yazdırabilir ve bu sayede yazarlar para kazanabilir. Daha önce pek çok firma hatta pek çok kişi, burada kendi reklamını yapmıştı. Ancak Ekşi Sözlük’ün reklam amaçlı olarak kullanılması ne derece mantıklı tartışılır. Zira burada yazan çoğu yazara bir şey beğendirmek ya da kandırmak epey zor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara