Kelimeler

Ekvan Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Ekvan nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ekvan kelimesinden söz edeceğiz.

Ekvan Nedir? Ne Demek?

isim

  • Yaratılışlar
  • Oluşlar
  • Varlıklar, mahluklar
  • Alemler

Açıklama: Arapça’da ‘kevn” kelimesinin çoğulu olan ekvan kelimesi, asıl olarak mahluklar, yaratılanlar anlamına gelmektedir.

Ekvan Kelimesinin Kökeni

  • Arapça

Ekvan Kelimesinin Kullanım Alanları

  • Eskimiştir.

Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayan ekvan kelimesi, özellikle Divan edebiyatı ve tasavvuf edebiyatında kullanımı yaygın bir kelimedir.

Ekvan Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Nokta-i nazarımızı insanla başlatmalı, Şeyh Galip’in; “Hoşça bak zanna kim zübde-i âlemsin sen/Merdüm-i dide-i ekvan olan âdemsin sen” (Kendine güzelce bak ki, âlemin özü sensin. Sen varlığın gözünün bebeği olan âdemsin.) anlayışı ile nazarımızı güzel kılıp manzaramızı temâşa edilebilir hale getirmeliyiz. Bakışlarımızın bizi sükutu hayale uğramaması, sürekli yeni arayışların peşinden sürüklenmememiz, bakış noktamızı doğru kılmamızla mümkün. Yusuf’a ayna hediye eden adam, efendim, demişti: “Sizden güzel bir şey bulamadığım için size bu gözgüyü getirdim; ta ki bakasınız kendi güzelliğinizi seyredip mesrur olasınız.” Yusuf’un huzurunu bulabilmenin için, kendimizden başlayarak, egomuza takılmadan, hayata, eşyaya, doğaya ve insana doğru bir nazara ulaşmalıyız.

Vedat Akıllı

Sözü Yola Koymak, Vedat Akıllı Sayfa 106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds