Kelimeler

Eyyam Nedir? Eyyamcı Kime Denir?

Eyyamcı, İsim. Orta yolu bulmaya çalışan, her iki taraf için verdiği karar ya da söylediği sözleri telafi etmek adına daha sonra bir tarafın lehine diğer tarafın aleyhine karar veren kişilere eyyamcı; yapılan işlerin bütününe ise eyyam adı verilir.

Eyyamcı kelimesi daha çok futbol hakemleri için kullanılan bir kelimedir. Örneğin iki takım arasından birisinin penaltısını vermeyen hakemin maçın ilerleyen dakikalarda rakibine kırmızı kart vermesi ya da ikinci takım lehine penaltı kararı vermesini eyyam olarak değerlendirebiliriz.

Eyyamcılık, orta yolu bulmaktan daha çok, yapılan bir hatanın telafisini başka bir şeyle kapatmaya, iki tarafın da gönlünü hoş tutmaya çalışmaktır.

Ülkemizde görev yapan çoğu hakemin eyyamcı olduğunu özellikle derbi maçlarında sıklıkla eyyamcılık yaptığını görürüz. Örneğin Galatasaray-Fenerbahçe maçının ilk yarısında Galatasaray’ın penaltısını vermeyen hakemin ikinci yarı kırmızı kartlık bir pozisyon olmamasına rağmen Fenerbahçe’li bir oyuncuya kırmıza kart vermesi, eyyamcılık olarak nitelendirilir.

Eyyamcılık sadece futbolla sınırlı olan bir kavram değil. Özellikle siyasi alanda da kendine yer bulan çok geniş bir kavram. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük eyyamcı siyasisi Kenan Evren’dir.

Zira kendisi 12 Eylül Darbesi sonrası yaptığı açıklamaların birinde “haksızlık olmasın diye bir sağdan bir soldan astık” ifadelerini kullanarak hem en büyük pişkinliği hem de en büyük eyyamcılık örneğini vermiştir.

Eyyamcılık, objektif hareket etmek ya da rasyonel düşünce ve davranıştan uzak bir zihinsel süreci içerisinde barındırır. Zira, eyyamcı kişinin karar verme sürecini etkileyen faktörler tamamen kendinden bağımsız ve çevreye göre şekillenen düşüncelerdir.

Eyyamcılık, mesleklerin artık zamanla yozlaşmaya başladığı günümüz dünyasında, mesleklerin değersizleşmesine katkıda bulunan en büyük usulsüzlük uygulamalarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.