El Greco Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Domenikos Theotokopoulos, bir diğer ismiyle El Greco. Onu daha çok heykelleri ile bilsek de kendisini ön plana çıkaran bir başka mahareti de resim üzerine olmuştur. Daha çok heykelleri ile de ön plana çıksa da kendisi resim alanında da dönemin önde gelen isimleri arasında yer alıyordu. 

Eserlerinde dini bir tema işleyen El Greco, Bizans dönemini ele alan eserleri ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Dini temaları işlemede ve bunu eserlerine kullanmakta usta bir ressam ve heykeltıraş olan El Greco, yaptığı eserlerle insanların dine olan algısını değiştirdi. 

El Greco’nun orijinal ismi, Doménikos Theotokópoulos’tur. İspanyol Rönesansının en önemli isimleri arasında yer alan El Greco, (İngilizce The Greek) “Yunan” anlamına gelen bu ismi eserlerinde kullandığı Yunanca imzasından almıştır. 1614 yılında hayatını kaybeden usta ressam El Greco, doğduğu dönemde Venedik toprakları arasında yer alan Girit’te dünyaya geldi ve Bizans sanatı üzerine eğitim gördü. El Greco, 26 yaşında eğitim için Venedik’e; 39 yaşında Roma’ya gitti. Burada Rönesans tarzı üzerine de resim dersleri aldı. 

Greco’nun 27 yaşında tamamladığı ”Baptism of Christ” adlı eseri

Roma’da bir atölye açan El Greco, burada maniyerizm etkisinde eserler yapmaya başladı. 1577’de 46 yaşında, İspanya’nın Toledo şehrine yerleşti ve burada en önemli eserlerini verdi. Usta ressam, 1614 yılında yine Toledo’da vefat etti. 

El Greco’nun çağdaşları tarafından anlaşılamamasında onun dramatik ve dışavurumcu üslubu etkili oldu. El Greco, ancak 20. Yüzyılda değeri anlaşıldı. Usta ressam ve heykeltıraş El Greco, dışavurumculuk ve Kübizm gibi akımların da öncüsü olarak kabul ediliyor. Gerek kişiliği gerekse eserleri Ranier Maria Rilke ve Nikos Kazancakis gibi edebiyatçılara da ilham olmuştur. Usta ressam, genel resim akımlarından bağımsız ve nevi şahsına münhasır bir üslup geliştirmiştir. Fakat eserlerinde yer alan uzun figürlerin yanı sıra ilginç renk seçimleri de kendisinin Bizans sanatından etkilendiğini gösteriyor. 

El Greco’nun Eserleri

  1. Baptism of Christ
  2. Laocoon
  3. The Resurrection

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber