Sağlık

Ella Kaşıntı ve Mantar Yapar mı?

Ella ertesi gün hapı kadınların tercih ettiği ve istenmeyen gebeliklerin engellenmesi için kullanılan bir ilaçtır.  Doğum kontrol ilaçlarının yan etkilerinin fazla olmasından endişelenen kadınlar doğum kontrol ilacı kullanırken isteksiz davranmaktadır. Acil doğum kontrol hapı olan Ella’nın prospektüsünü sizler için inceledik! Ella kaşıntı ve mantar yapar mı? Sorunuzu cevaplayıp, sizlere bu konuda net bilgiler vereceğiz. Ella acil doğum kontrol hapı mantar yapmaz. Ella doğum kontrol hapı kullandıktan sonra sizde mantar oluşması ilaçtan kaynaklanan bir yan etki değildir. Ella acil doğum kontrol hapı sizlerde mantar oluşumuna sebebiyet vermez, oluşan mantar mutlaka farklı bir nedenden kaynaklanmaktadır.

Mantar oluşması durumunda nedeni iyice araştırılmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ella acil doğum kontrol hapı ile ilgili akıllara takılan farklı bir konu ise kaşıntı yapıp yapmamasıdır. Ella ertesi gün hapının seyrek olarak görülen yan etkileri arasında genital bölgede kaşıntı görülmektedir. Ancak bu yan etki seyrek olarak görülen yan etkiler kategorisinde yer aldığı için 1000 hastanın birinden az, 10.000 hastanın birinden fazlasında görülebilir.

Kaşıntının şiddeti çok olmamakla birlikte ilacı kullandıktan birkaç gün sonra bu yan etki ortadan kalkacaktır. Genital bölgede yer alan kaşıntınızın şiddeti önemli ölçüde arttığı takdirde mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.