Ekonomi

Elektrik Yardımı Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ihtiyaç sahibi kişilere yapmış olduğu çeşitli yardımlar bulunur. Elektrik yardımıda bunlardan biridir. Bu yardım elektrik faturalarını ödemekte zorluk çeken vatandaşlara uygulanır. Düzenli bir işi ya da geliri bulunmayan, bunun yanında ailesini geçindirme konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayan, elektrik faturalarını öderken zorluk yaşayan, kişilere uygulanan elektrik yardımı ile kişiler elektrik kesilmesi gibi istenmeyen durumlar yaşamazlar.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına kayıtlı olan ve bu bağlamda çeşitli yardımlardan faydalanan kişiler elektrik yardımı başvurusu yapabilirler. Bazen elektrik yardımlarının kesildiği durumlar olabilir. Bu durumlara neden olan sebepler değişkendir.

Elektrik faturası desteği başvurusu nasıl yapılır?

Elektrik faturası desteği almak isteyenler öncelikli olarak bağlı oldukları mahallenin muhtarlıklarına danışabilirler. Sosyal hizmetler müdürlükleri ile de irtibata geçerek de elektrik fatura desteği hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca ihtiyaç sahipleri, kimliği ve elektrik faturası ile PTT şubelerine giderek de işlem başlatabiliyor.

Elektrik desteği ödemeleri ne zaman yapılacak, ne zaman başlıyor?

Elektrik desteği ödemeleri 1 Mart 2019 tarihi itibariyle başlamış durumda. Bu tarihten sonra şayet elektrik desteğinden yararlanma hakkı elde etmişseniz PTT vasıtası ile bu desteği alabiliyorsunuz.

Elektrik desteği parası ücreti ne kadardır, kaç TL’dir?

Elektrik parası hane başına en az 40 TL ve en fazla 80 TL’dir. Bu miktar gelir durumunuza göre belirlenmektedir.
Bu yazımızda elektrik desteği yardımı ne kadar,kaç paradır, elektrik desteği parası nasıl nereden alınır, başvurusu nasıl nereye yapılır, elektrik desteği parası alma şartları nelerdir, kimler alabilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Kimlere Yapılacak?

Elektrik faturası desteği ya da diğer elektrik yardımı engelli-yaşlı aylığı alanlar ile evde bakım yardımından faydalanan kişiler için tanınmış bir ayrıcalık.
Evde Bakım Yardımı hakkına sahip olmasa da kronik hastalığı dolayısıyla cihaza bağlı olan kişiler de benzer şekilde 200 liraya varan destekten yararlanabiliyor. Destek almak isteyen kronik hastalar, bu işlemi evden çıkmadan internet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.
Elektrik Tüketim Desteğinden faydalananlara, geçtiğimiz yıl, 2 buçuk milyar liradan fazla destek ödemesi gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.