Sağlık

Ella Bel Ağrısı Yapar mı?

Ella ilacı bel ağrısına sebep olabilir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırma ile ilgili bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Bu konu ile ilgili yalnızca doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Literatürde Ella kullanımı ile bel ağrısı arasındaki olası ilişki ile ilgili sadece birkaç endikasyon ortaya çıkmıştır. Günlük çalışmalarımızda sıklıkla birlikte var olan bel ağrısına bağlı olarak Ella kullanımından vazgeçmeleri önerilen kadınlarla karşılaşıyoruz. Oral kontraseptifler ile bel ağrısı arasında olası bir ilişki hakkındaki görüşleri değerlendirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

Yöntemler: Doğum kontrol danışmanlığı veya bel ağrısı ile ilgilenen doktorlara, fizyoterapistlere ve ebelere doğrulanmış bir anket gönderildi. Görüşlerin eğitimin mi yoksa çalışma deneyiminin bir sonucu mu olduğunu değerlendirmek için tıp ve fizyoterapist öğrencilerine değiştirilmiş bir anket gönderildi.

Bulgular: Toplam 225 anket gönderildi ve 206’sı (%91) geri döndü. Yüzde 16’sı oral Ella kullanımı ile bel ağrısı riski arasında bir ilişki olduğunu düşündü. Yüzde otuzu, Ella kullanımından etkilendiği şeklinde yorumlanan bel ağrısı olan hastaları görmüştür. Yüzde yirmi beş, en azından bel ağrısı olan bazı hastalara doğum kontrol yöntemlerini değiştirmelerini önerdi. Öğrenciler arasında, birinci ve son sınıf öğrencileri arasında görüşlerinin eğitimlerinden etkilendiğini belirten görüş farklılığı vardı.

Sonuçlar: Açıkça, Ella ve bel ağrısı ile uğraşan birçok profesyonel, bilimsel kanıt olmamasına rağmen, Ella ile bel ağrısı arasında bir ilişki olduğuna inanmaktadır. Bu tavsiyeler her bir kadın için kontraseptif güvenliğini etkileyebilir ve bu nedenle genel tavsiyeler verilmeden önce oral kontraseptif kullanımı ile bel ağrısı arasındaki olası ilişki daha kapsamlı bir şekilde araştırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.