Husursuz Bağırsak Sendromu Bel Ağrısı Yapar mı?

Husursuz Bağırsak Sendromu olan kişiler genellikle bağırsak dışı semptomlar veya bağırsakların ötesinde vücut kısımlarını içeren semptomlar geliştirir. Bunlara uyku sorunları, baş ağrıları, idrara çıkma sorunları, yorgunluk, kas ağrısı, pelvis veya çene ağrısı ve sırt ağrısı dahildir.

Kesin insidansı bilinmemekle birlikte, Husursuz Bağırsak Sendromu hastaları arasında bel ağrısı yaygındır. Araştırmalar, bozukluğu olan kişilerin yüzde 28 ila 81’ini etkilediğini tahmin ediyor. Bazı uzmanlar bunun, vücudun başka bir yerinden kaynaklanan ve sırtta hissedilen ağrı veya ağrı olabileceğine inanmaktadır. Araştırmada, gaz ve şişkinlik gibi gastrointestinal semptomlar sırt ağrısıyla ilişkilendirilmiştir.

Başka bir olasılık: Husursuz Bağırsak Sendromu olan kişiler genellikle aynı zamanda sıklıkla bel ağrılarıyla ilişkilendirilen başka sağlık koşullarına da sahiptir. Bunlara interstisyel sistit (mesane basıncına ve ağrısına neden olan kronik bir hastalık) ve ağrı durumu fibromiyalji dahildir. Çalışmalar, Husursuz Bağırsak Sendromu teşhisi konan 10 kişiden yaklaşık 3’ünün fibromiyalji kriterlerini de karşıladığını bulmuştur.

Ek olarak, Husursuz Bağırsak Sendromu, bel ağrısına yol açabilecek romatoid artrit dahil olmak üzere diğer inflamatuar durumlarla ilişkilendirilebilir. Bel ağrısı olan Husursuz Bağırsak Sendromu semptomları, sizi doktora gitmeye sevk etmelidir, böylece semptomlarınızın altta yatan başka tıbbi durumlardan kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.