Epidural Bel Ağrısı Yapar mı?

Hamileliğin kendisi, sırt ağrısı da dahil olmak üzere birçok ağrı ve sızı ile gelebilir, ancak doğumdan sonra sırtınızda ek bir rahatsızlık beklememiş olabilirsiniz.

Epidural yaptırdıysanız, sebebinin bu olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Şimdi epidurallere, sırt ve bel ağrısına neden olup olmadıklarına ve nasıl tedavi edileceğine daha yakından bakalım.

Epidural ile ilişkili bel ağrısı belirtileri
Epidural geçirdikten sonra yaşayabileceğiniz en yaygın semptom, enjeksiyon bölgesinde lokalize ağrıdır. Ancak, bu rahatsızlık genellikle birkaç gün sonra geçer.

Hamilelik sonrası bel ağrısı tedavisi
Sırt ağrınız doğum sonrası dönemde eklemlerinizin uyum sağlamasından kaynaklansa bile, yine de biraz rahatlamayı hak ediyorsunuz! Aşağıdakiler de dahil olmak üzere evde sırt ağrısını hafifletmenin birçok yolu vardır:

Masajlar
Bir profesyonelden veya bir partnerden masaj yaptırmak, sırtınızdaki ağrıyan kasları rahatlatmanın harika bir yoludur.

İlginizi Çekebilir:  Glucophage Kilo Verdirir mi?

Ayrıca, kendinizi şımartmak ve doğum sonrası döneminizde gezinirken çok ihtiyaç duyduğunuz kişisel bakım için kendinize zaman ayırmanız önemlidir.

Sıcak ve soğuk terapi
Sıcak ve soğuk terapi, ağrı ve rahatsızlığı en aza indirmek için sıcak ve soğuk kompresler arasında geçiş yapmayı ifade eder.

Bel ağrısını fark ettiğiniz anda soğuk terapiye başlayın. Belinize soğuk bir kompres – bir torba buz veya hatta bir paket donmuş sebze – yerleştirin.

Herhangi bir donma riskini önlemek için buzu veya donmuş paketi bir havluya sardığınızdan emin olun. Bu, çıplak cildi çok uzun süre buza maruz bırakırsanız olabilir.

Sırtınızı istediğiniz sıklıkta buzlayabilirsiniz, ancak her seansı 20 dakika ile sınırlı tutun.

Birkaç gün sonra ısı tedavisine geçin. belinizi yatıştırmak için şunları deneyebilirsiniz:

  • Isıtma yastığı
  • sıcak kompres
  • sıcak bir banyo
  • Şu anda bir sezaryenden iyileşiyorsanız, kesiğiniz tamamen iyileşene kadar ılık banyolarda beklemeniz gerekir.
İlginizi Çekebilir:  Karbonhidrat Tozu Aç Karnına İçilir mi?

Dinlenme
Aynı zamanda yeni doğmuş bir bebeğe bakmaya çalışırken bunu söylemek yapmaktan daha kolay olabilir! Ancak sırtınızı dinlendirmek, sırt ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Yatarken dizlerinizin altına yerleştirmek için destekleyici bir yastığa da yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bu, sırtınızdaki olası gerilimi azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmak
Egzersizin aslında sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini görünce şaşırabilirsiniz. Yine de aklınızda bulundurun: Özellikle vücudunuz doğumdan ve doğumdan sonra iyileşirken, özellikle ilk haftalarda düşük etkili egzersizlere katılmalısınız.

Pelvik bölgenizi ve karnınızı güçlendirmeye yardımcı olan temel egzersizler harika seçenekler olabilir. Benzer şekilde, araştırmalar, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’ne göre, yoganın bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olmada etkili olabileceğini göstermiştir.

İlginizi Çekebilir:  Fito Krem Kaşıntı Yapar mı?

Reçetesiz ilaçlar
Sırt ağrınızın çok rahatsız edici olduğunu düşünüyorsanız, ibuprofen (Advil veya Motrin) gibi reçetesiz (OTC) bir ilaç düşünmek isteyebilirsiniz.

Emziriyorsanız herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun.

Fizik Tedavi
Sırt ağrınız evde yöntemlerle çözülmezse, doktorunuzla konuşun. Profesyonel fizik tedavi almanızı önerebilirler.

Fiziksel terapistler şunları yapabilir:

  • hareketliliği geliştirmenize yardımcı olur
  • size rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek özel egzersizler öğretin
  • hatta doğru duruşu nasıl koruyacağınızı gösterin
  • tıbbi ilaçlar
  • Fizik tedavi ile birlikte yaşam kalitenizi bozan kronik bel ağrıları mutlaka bir hekim yardımı ile tedavi edilmelidir.

Çözümler, bel ağrınızın şiddetine bağlı olarak reçeteli ilaçlar ve kortizon enjeksiyonlarından cerrahi prosedürlere kadar değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara