Elma Mideye İyi Gelir mi?

Sindirim sağlığınız söz konusu olduğunda, sadece olabilir. Elmalar sadece mükemmel bir lif kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda lezzetlidir ve günlük diyetinize kolayca dahil edilebilirler. Aşağıda elma ve faydaları hakkında detaylara indik. Ancak özetlemek gerekirse elma her zaman mideye iyi gelmez! Aksine midenizi daha da rahatsız edebilir! Direkt olarak elma mideye iyi gelir demek yanlış olacaktır.

Çözünür lif
Elmalar, bitkilerin hücre duvarları arasında bulunan ve çözünür lif olarak sınıflandırılan pektin adı verilen belirli bir lif türü içerir. Çözünür lifin suyu çekerek ve sonuçta daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan bir jel oluşturarak sindirimi yavaşlattığı gösterilmiştir. Bu nedenle, kilo vermek isteyen ve sık sık dışkılama sorunu yaşayan kişiler için çözünür lif içeriği yüksek bir diyet önerilir. Çözünür lif ayrıca çilek, yulaf ve fasulyede bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Glifor Kilo Verdirir mi?

Çözünmez elyaf
Kabuklu olarak yenildiğinde elmalar da iyi bir çözünmeyen lif kaynağıdır. Elmalar, bitkilerde hücre duvarının ana yapısal bileşeni olan ve tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve baklagillerde bulunan çözünmeyen lif selülozu içerir. Çözünmeyen lif suda çözünmez, bu nedenle kabızlığı gidermeye yardımcı olan ve sindirim sisteminizde şeylerin hızlı hareket etmesini sağlayan dışkıya hacim kazandırır.

İlginizi Çekebilir:  Pharmaton All Day Kilo Aldırır mı ?

Su Alımınızı Artırma
Hem çözünür hem de çözünmeyen lif içeriği yüksek yiyecekleri yerken, su alımınızı artırmak çok önemlidir. Uygun su alımı lifi olmadan lif bakımından yüksek bir diyet tüketmek, ters etkiye sahip olabilir ve diğer mide sorunları ile birlikte kabızlığa neden olabilir. Günlük önerilen su alımı erkekler için yaklaşık 3,7 litre ve kadınlar için 2,7 litredir. Su tüketiminizi artırmaya çalışıyorsanız, yavaş yavaş yapın ve tavsiyenize yavaş yavaş ulaşmak için kavun, çorba ve puding gibi sulu yiyecekleri ekleyin. Ayrıca ilave kalori ve şeker olmadan ekstra lezzet için suyunuzu limon, misket limonu veya salatalık dilimleriyle tatlandırmayı deneyin.

İlginizi Çekebilir:  Korona Uyku Yapar mı?

Kaç Elma Yemelisiniz?
Elmalar harika bir atıştırmalıktır ve günlük öğünlere kolayca dahil edilebilir. Orta boy bir elma, sadece 80 kalori ile yaklaşık 4 gram lif içerir. Yetişkinler için önerilen lif alımı günde yaklaşık 30 ila 40 gramdır, bu nedenle atıştırmalık olarak bir torba cips yerine bir elmanın kullanılması kalori tasarrufu sağlayabilir ve günlük lif ihtiyacınıza ulaşmanıza yardımcı olabilir. Elmalar bütün olarak yenebilir veya salatalarınıza, mısır gevreğinize, sandviçlerinize ve hatta tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara