Emlakçı Komisyonu Nedir? Ne Kadardır?

Dünya üzerinde sayısız meslek var. Haklı ya da haksız sebeplerle pek çok meslek grubu para kazanıyor. Mesela emlakçılar. Neyin parasını alıyorlar diye düşünmeden edemiyor insan. Ne parası alıyorlar bunlar? Emlakçı komisyonu adı verilen bir ücret var ve bu ücreti ödemeden eve giremiyorsunuz. Ne kadardır? En az bir kira bedeli kadar. 

Emlakçı Komisyonu Nedir? 

Emlakçı komisyonu, emlakçıların kiracıdan talep ettikleri paranın ismidir. Emlakçılar, evi kiraya verme başarısının bir bedeli olarak kiracıdan da ev sahibinden de belirli bir ücret ister. Bu ücretin ismi “sorma ver parası” olsa da hüsn-ü talil ile “komisyon” olmuştur. 

Emlakçı Komisyonu Ne Kadardır? 

Emlakçı komisyonu, 5 Haziran Salı günü 30442 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te şöyle belirlenmiştir. 

MADDE 20

İlginizi Çekebilir:  Brain Test ''Sıcaktan Çok Bunaldı Yardım Et Lütfen'' Cevabı Nedir?

 (1) Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.

(2) Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.

İlginizi Çekebilir:  Shift Nedir? Nasıl Yapılır?

Yani emlakçı komisyonu, kiranın yüzde (%) 12-13-15 gibi oranları değil bir kira bedeli olarak verilmesi gerekecek. Uyanık emlakçılar kanunun 18 ay sonunda yürürlüğe gireceğini ve kiracıdan eski kanuna göre komisyon ücretini vermelerini talep ediyor. Fakat 18 ay mühleti, yönetmelikte yer alan standartları yerine getirmeleri için tanınan süredir. 

Verildiğinde insanı en rahatsız eden ve adeta içine oturan bir ücret şu “emlakçı komisyonu”. Başka bir yere harcansa veya yansa o kadar içiniz yanmaz.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 ''Bu Ayıdan Kurtulmamız Lazım'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Belinde 100 anahtarla dolaş ve belki de itibarı iyi olmayıp parası iyi olan tek mesleğe sahip emlakçılar, yeryüzündeki en nefret edilen meslek grubuna sahip.

Tek yaptıkları Sahibindene fotoğraf atıp arayanlara tüm gevşekliği ile evin şartlarını söylemesi. Hayır ne yapıyorlar da bu deve yükü parayı alıyorlar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara