Dizi&Film

Emmy International Ödülü Nedir? Kimlere Verilir? Haluk Bilginer’in Aldığı Ödül Ne?

Emmy ödülleri nedir, kimlere verilir, ne amaçla yapılır, Emmy ödülleri hakkında merak edilenler bu yazımızda. Haluk Bilginer’in Şahsiyet isimli dizisiyle kazandığı Emmy ödüllerinde, ödülün gerçek Emmy ödülü olmadığı, Bilginer’in aldığı ödülün diğer Emmy ödüllerinden farklı olduğuı öne sürüldü. Peki bu ne kadar gerçek?

Emmy Ödülleri Nedir?

Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüllerdir. Görüntü oluşturmak ve halkla ilişkiler fırsatının bir parçası olarak Los Angales merkezli Academy of Television Arts & Sciences (ATAS) isimli şirket Emmy Ödülleri’ni düzenlemeye başladı ve ilk ödül 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club isminde bir programa verilmiştir.

Emmy International Ödülleri Nedir?

International Academy of Television Arts and Sciences (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) olarak da geçer. Bu ödül, Amerika Birleşik Devletleri dışında üretilen programlara verilmektedir.

Diğer Emmy Ödülleri;

  • Academy of Television Arts and Sciences: Spor dışındaki ulusal altın saatler eğlence programlarını kapsamaktadırç.
  • National Academy of Television Arts and Sciences: Belgesel programlar ile spor, haber ve gündüz programlarını kapsamaktadır.

Haluk Bilginer’in aldığı ödül de tam olarak budur. Emmy International Ödülleri’nde ilk kez Türk bir aktörün ödül alması sonrasında Haluk Bilginer, yaptığı açıklamada ”kendimden çok Türkiye için sevindim” ifadelerine yer vermişti.

Kısacası Haluk Bilginer’in aldığı ödül, zaten Amerika dışında bir yapım (Şahsiyet) olduğu için alabileceği en büyük ödüldür. Nitekim Emmy Ödülleri’nden ilk ikisi Amerikan televizyon yapımların verilirken sadece bir tanesi Amerika dışındaki yapımlara verilmektedir.

Haluk Bilginer’in baş rolde oynadığı ve 12 bölümden oluşan polisiye-gerilim türündeki Şahsiyet dizisi, Türk izleyiciler tarafından da büyük bir beğeniyle takip edilmişti. Ay Yapım tarafından çekilen dizi, 12 bölüm sürmüş ve baş rollerini Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu ve Hüseyin Avni Danyal paylaşmıştı.

Emmy International Ödülleri ile İlgili Aramalar

Google’da Emmy International ödülleri ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; uluslararası emmy ödülleri nedir, uluslararası emmy ödülleri kazananlar, uluslararası emmy ödülleri kim kazandı, uluslararası adayları, uluslararası emmy ödülleri 2019 kazananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds