En Kaliteli Kömür Türü Hangisidir? Neden?

En geniş tabirle kömürler, bitki ve hayvan kalıntılarının tabakalar halinde birikmesiyle oluşur. Bunlardan en çok bilinenleri ise turba, linyit, taş kömürü ve antrasittir. Peki içlerinden hangisi diğerlerine göre daha kalitelidir? 

Kömürün kalitesini içindeki karbon oranı belirlemektedir. Bu çerçevede yukarıda ismi geçen kömür türlerinin özelliklerini ve içerdiği karbon miktarlarını en değersizden en değerliye doğru göreceksiniz. 

Turba 

Çok az kömürleşen bitki atıklarına “turba” adı verilir. Karbon oranı en fazla %55-60 olan turbaların nem oranı da %75’ten fazladır. Turbalar, maden kömürü oluşmasının ilk safhasını temsil etmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Muson İklimi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Linyitler 

Turba kömür türünden daha fazla kömürleşmiş bitki atıklarından meydana gelen kömürlere “linyit” adı verilir. Karbon oranı %60-77 arasında olan linyitlerin 1000-5000 kalorilik ısı güçleri vardır. Ülkemizde çıkarılan linyitlerin karbon oranının düşük olmasından dolayı bu kömür türü daha çok termik santrallerde kullanılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Volfram (Tungsten) Madeni Nedir? Nerede Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Taş Kömürü 

Linyit kömürüne oranla daha eski jeolojik zamanda meydana gelen taşlara “taş kömürü” adı verilir. Genellikle %84-90’a varan karbon oranına ve %10’dan az nem oranına sahiptir. Taş kömürünün 7000-8650 kalori kadar ısı güçleri vardır. 

Antrasit 

Antrasit, kömürleşmenin en ileri safhasını temsil eder. Yaklaşık %93-95 oranında karbona sahip olan antrasit, %10’dan az neme sahiptir. Antrasit, hemen hemen alevsiz ve dumansız yanmaktadır. 

İlginizi Çekebilir:  Uranyum Madeni Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? Nerelerde Çıkarılır?

Püf Nokta

Bitki atıkları bir araya gelerek kömürleri oluşturur. Kömürler arasında en eski olanı antrasittir:

– Paleozoik somlarında taş kömürü 

– Tersiyerde linyit 

– Kuvaternerde turba oluşmuştur. 

Öte yandan eskiden yeniye doğru kömür türlerinin içerisindeki karbon oranı da azalır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi