Sağlık

Enerji İçeceği İçtikten Sonra İlaç İçilir mi?

Enerji içeceği en tartışmalı konulardan biri. Bazı hekimlerin görüşüne göre yüksek kafein ve katkı maddesi içeriği nedeniyle bunu kesinlikle ve kesinlikle hiç tüketmemeniz gerekiyor. Bazılarına göre ise spor öncesi gibi gerekli zamanlarda kontrollü olmak şartıyla içilen enerji içeceği vücudunuzun daha enerjik olması açısından faydalı olacaktır. Peki ya ilaç ve enerji içeceği arasında bir ilişki olabilir mi?

Yabancı kaynaklar dahil yaptığımız araştırmalarda bu konu hakkında net bir araştırma bulamasak da temel olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedebiliriz. İlaç denildiğinde çok geniş, binlerce sınıftan ve farklı etkileşim kapasitesine sahip tablet veya şuruptan bahsederiz. Bu sebepten dolayı enerji içeceği içtikten sonra ilaç içilmez. En güvenlisi, ilaç kullanımına uzak bir zamanda içeceği tüketmek olabilir.

Ayrıca tansiyon, kalp gibi bir problemden dolayı ilaç kullanıyorsanız enerji içeceğinden tamamiyle uzak durmanız gerekecektir. Çarpıntı gibi şikayetlerden fazlası, hayati risk oluşturabilecek durumlara dahi sebep olabilmektedir. Uzman hekiminizin izin vermesi dışında kesinlikle uzak durmanız gereken içeceklerden diyebiliriz. Bu derece katı yaklaşmamızın sebebi içinde temel olarak bulunan yoğun kafein kalp ve damar sağlığınız açısından, hele de bir rahatsızlığınız bulunuyorsa çok risklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.