Otomobil

Eski Model Lüks Araba vs Yeni Model Standart Araba

Eski model lüks araba mı yoksa yeni model standart bir araba mı? Ya da eski ama güzel bir BMW marka araç mı yoksa yeni model Volkswagen Polo mu? İkinci el arabaların fiyatların hatta genel olarak araba fiyatlarının tavan yaptığı günlerde araba almayı düşünen vatandaşların sıklıkla bu konuda çelişkili olduğu görülüyor. BMW olsun benim olsun düşüncesinde olan insanların, daha sonra yanıldığını bilmek gerek.

Polo, Clio, Linea, Fluence Uygun Seçenekler Arasında

Her ne kadar şirket arabası ya da filo arabası olarak Türkiye’de kullanımı yaygın olsa da Polo, Clio, Linea ve Fluence gibi seçenekler ucuza araba alacaklar için uygun seçenekler. Uygun yakıt tüketimi de tercihinde önemli rol oynuyor.

Eski Model Araçlardan Uzak Durun

Özellikle 2000 model öncesi arabalardan uzak durun. Zira araç yaşlanmaya başladıkça sorunları da katlanarak artıyor. Periyodik bakımlarında aracın sorunları bir önceki bakıma göre epey fazla olabiliyor. Haliyle eski model olduğu için sorunları sizin sandığınızdan ve görünüşünden daha fazla. Kısaca eski model ama gösterişli bir araba aldığınızda sanayiden çıkamaz, her iki haftada bir sanayi yolunu tutarsınız.

Piyasası Haraketli Olan Araçları Tercih Edin

Eski model ama gösterişli olan arabalar daha çok “hastalarına” satılabilirken yeni ama standart arabaların piyasası oldukça hareketlidir. Örneğin 2003 model BMW’yi Sahibindene koyduğunuzda satılması 1 yılı bulabilirken 2014 model Polo’nun ertesi gün satılabilecek kadar hareketli bir piyasası vardır.

Kilometre Arttıkça Bakımlar da Ağırlaşıyor

Eski model araçlarda kilometre artıkça kilometre başı bakımların da aynı oranda maliyeti artıyor. Haliyle araçtaki mekanik sorunlar da kronik sorunlara dönüşüyor. Kilometresi düşük bir aracın tercihi satımda da araç kullanıcısının işine yarayacaktır.

Aracı Bir Yatırım Aracı Olarak Değerlendirin

İkinci el araba piyasasındaki inanılmaz artışları göz önünde bulundurulduğumuzda araç alacak olanların biraz daha ihtiyatlı davranması gerekiyor. Zira otomobil sadece binek olarak kullanılan bir araç değil aynı zamanda bir yatırım aracıdır. İkinci el lüks bir arabayı elinizden çabuk çıkaramazsınız ama nazaran yeni ama standart bir arabanın alıcısı her daim bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.