Evin Büyüğü Olacağına Dağın Domuzu Ol Ne Demek?

Evde büyük olma da dağda domuz ol nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan ya da kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca evde büyük olma da dağda domuz ol atasözünden söz edeceğiz.

Evde Büyük Olacağına Dağda Domuz Ol Ne Demek?

Evin büyük kişileri mesela babalar ya da erkek-kadın büyükler, ablalar veya ağabeyler aile içinde diğer bireylerden daha fazla iş yapar, sağa sola onlardan daha çok koştururlar. Bu nedenle evde büyük olup iş yapmanın dağda domuz olmaktan farklı olmadığını, domuzun pis oluşu üzerinden vurgulamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Sineye Çekmek Ne Demek?

Bu vurgu domuzun pisliğine olduğu gibi evde büyük olmanın kıyaslanabilecek diğer herhangi bir işten kötü olduğuna yönelik de olabilir. Daha açığı, evde büyük olmak dünyanın en kötü işlerinden biridir.

Öte yandan atasözünün birkaç farklı versiyonu da bulunmaktadır. Mesela tam tersi bir şekilde “evin küçüğü olacağına dağın domuzu ol” olarak da telaffuz edilir. Ayrıca “anamın ilki olacağıma dağlarda tilki olsaydım” ve “evin kız çocuğu olacağına dağda domuz ol” şeklinde de kullanımları vardır. 

İlginizi Çekebilir:  Öküz Altında Buzağı Aramak Ne Demek?

Görüldüğü üzere ailede hangi birey diğerlerinden daha fazla iş gördüğünü ifade ediyorsa atasözünü de kendine göre yorumlamış. Gerçekten de zaman zaman abla, zaman zaman en küçük kardeş, zaman zaman da ortanca kardeşler diğerlerinden daha fazla iş yapıp ailenin iş yükünü çekebiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz