Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar Ne Demek?

Minareyi çalan kılıfını hazırlar ya da minareyi çalan kılıfını uydurur. Atasözü ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden biri olan “minareyi çalan kılıfını hazırlar” atasözü ne anlama gelmektedir? Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözünün açıklaması nedir? Minareyi çalmak ne demek?

Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözünün anlamı, yapılacak olan usulsüzlük veya hile ne kadar büyükse onu gizleyecek, üzerini örten örtü de bir o kadar büyük olur.

İlginizi Çekebilir:  Armut Piş Ağzıma Düş Ne Demek?

Kişinin yapacağı ya da yapmak üzere plan yaptığı şey her ne kadar büyükse, bunun tepki çekmemesi veya bilinmemesi için hazırlayacağı kılıf da bir o kadar büyük olacaktır.

Minareyi çalmaktan kast edilen en önemli şey; minarenin nasıl çalınacağı? Öyle ya minareyi çalmak için onu gizleyecek bir şey örtü/kılıf bulmamanız gerekecek. Ama buna rağmen minare belli olmaz mı? Elbette olur. Atasözünde edebiyatımızdaki mübalağa (abartma) örneği vardır.

İlginizi Çekebilir:  Çamur Atmak Ne Demek?

Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözünde kılıf önemli bir kelime. Ülkemizde minareyi çalanlar, halkın temiz, saf ve masum duygularını kendi emellerine ulaşmak için bir alet olarak görüyorlar. Nitekim halkımız da her seferinde kılıf uyduran minare hırsızlarını (ki burada esasen kinaye var) görmezden geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Düze Çıkmak Nedir? Ne Demek?

Minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözüne birkaç örnek vererek atasözünün anlamını pekiştirelim:

Bir devlet görevlisinin, dış ülkelerle ticaret yapan bir şahıs üzerinden komisyon (!) alması ve daha sonra bu komisyonun kamuoyu tarafından bilinmesi sonucu aldığı komisyon için “hayratlarda kullanılacaktı” demesi, minareyi çalan kılıfını hazırlar atasözünün anlamını güçlendiren bir örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara