Spor

FA Cup Nedir? FA Cup Kazananı Takım UEFA’ya Gider mi? Kupanın Ödülleri

FA Cup nedir, kupanın ödülleri nelerdir, kupanın kazananı doğrudan UEFA’ya mı gidiyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve müsabakaların öneminden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca FA Cup’tan ve FA Cup’ın öneminden söz edeceğiz.

FA Cup Nedir?

Dünyanın ilk futbol yarışması olarak kayıtlara geçen bu büyük turnuva İngiltere’de düzenlenmekte ve dünyanın saygın futbol turnuvaları arasında yer almaktadır. Yüzlerce takımın mücadele ettiği FA Cup’ta İngiliz kulüplerinin yanı sıra bazı Galler takımları İskoç takımları da mücadele etmektedir.

I. ve II. Dünya Savaşları esnasında savaşın getirdiği sosyo-ekonomik koşulların da etkisiyle FA Cup bu dönemlerde düzenlenmemiş ve bu yıllar haricinde aralıksız devam etmiştir. 129 sezonda 49’dan fazla takımın kazandığı FA Cup’ın ilk şampiyonu;

  • Wanderers FC‘dir.

FA Cup’ta Maçlar Nasıl Oynanır?

Dünyanın ilk elemeli futbol turnuvası olan FA Cup, tek maç usulü eleme şeklinde oynanır. Maçların berabere bitmesi durumunda konuk ekibin sahasında bir tekrar maçı daha oynanır. Bu maçta da sonuç çıkmazsa 15’er dakikalık uzatmalar oynanır. Bundan da bir sonuç çıkmazsa maç penaltılara gider. Tekrar maçlarında deplasman golü kuralı geçerli değildir.

FA Cup’ta Eleme Usulü

Dünyanın en kalabalık katılımlı futbol organizasyonu olan FA Cup’ta 759 takım yer alır. 2 ön eleme ve 4 eleme turu sonucunda turnuvadaki takım sayısı 128’e düşer. Bu aşamadan sonra 6 tur daha oynanır ve 4 takım yarı finale yükselir. Yarı final maçları ve final maçları da dahil olmak üzere bu aşamadan sonraki tüm maçlar Wembley Stadı’nda oynanır. Premier Lig ve Championship temsilcileri FA Cup’a 3. turdan katılırlar.

FA Cup’ı En Çok Kazanan Takımlar

Bu kupayı en çok kazanan ekip 12 kupayla Arsenal ve Manchester United’dır. Kupanın en şanssız takımı ise Leicester City, dört kez final oynayan Leicester temsilcisi dört finali de kaybetmiş.

Kupada geçtiğimiz sezon 11 binde fazla futbolcu boy göstermiş. İngilizlerin önemine her sene aynı ciddiyetle üzerinde düştüğü FA Cup, pek çok ülkeden canlı yayınla izlenmektedir. Dünyanın en saygın, en prestijli ve en eski futbol organizasyonlarından olan FA Cup’ta sezon Ağustos’ta başlar ve Mayıs ayında sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.