Şampiyonluk Averaja Kalırsa Ne Olur?

Şampiyonluk yarışı averaja kalırsa ne olur? Şampiyonlukta puanlar eşitse lider nasıl belirlenir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca şampiyonluk yarışının averaja kalması durumundan söz edeceğiz.

Şampiyon Nasıl Belirlenir?

Ligi normal şartlar altında en yüksek puanla bitiren takım, kendi liginde birinci olur ve şampiyonluk kupasını müzesine götürmeye hak kazanır ancak puanlar eşit olduğunda ise averaja bakılır. Averaj; genel ve ikili olmak üzere ikiye ayrılır.

Kural 1: İlk Önce İkili Averaja Bakılır

Şampiyonluk yarışında iki ya da daha fazla takımın puanları eşitse genel averaja değil takımların kendi aralarında yaptığı maçlara göre belirlenen ikili averaja bakılır.

İlginizi Çekebilir:  Başkan Yardımcılığı Görevini Yürüten Bülbüloğlu

Örneğin ligin ilk yarısında Medipol Başakşehir ile Galatasaray 1-1 berabere kalsa; ikinci yarı iki takım yine 1-1 ya da gollü beraberlik ile sahadan ayrılsa ikili averaj eşit olur.

Şampiyonluk yarışında ikili averaja bakılır ancak burada deplasmanda atılan golün herhangi bir değeri yoktur. Yani ilk maç 0-0 berabere biter ikinci maçta da 5-5’lik bir beraberlik olsa dahi ikili averaj eşit sayılır.

Üçlü averaj için sitemizde yer alan aşağıdaki yazıya tıklamanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Galatasaray'da Mektepçilik

Kural 2: İkili Averaj Eşitse Genel Averaja Bakılır

Takımların puanları eşit hatta kendi aralarındaki maçların ikili averajı da eşitse genel averaja yani takımın ligdeki tüm takımlara karşı gösterdiği attığı gol-yediği gol oranına bakılır.

Örneğin Galatasaray ile Medipol Başakşehir’in son iki haftaya girildiğinde puanları ve ikili averajı eşitse genel averaja bakılır. Burada örneğin Galatasaray’ın 35 averajı; Başakşehir’in de 28 averajı varsa Galatasaray 1. sırada ligi bitirir. Ancak son maç Galatasaray 3-0 yenilir; Başakşehir de 4-0 yenerse genel averaj kuralından dolayı Başakşehir ligi birinci sırada bitirir.

İlginizi Çekebilir:  Sporda Form Analiz Ne Demek?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ikili averaj hesaplanırken takımların deplasmanda attığı gol ya da gollerin önemi yoktur. Burada deplasman golü kuralına bakılmaz.

Genel Averaj da Eşitse Ne Olur?

Şampiyonluk yarışında puanlar eşit; ikili averaj eşit hatta genel averaj da eşitse hangi takım daha çok gol attıysa o takım ligi birinci sırada bitirir. Eğer burada da bir eşitlik söz konusuysa Süper Lig talimatına göre hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir