Spor

İngiltere’de 2022’de Kaç Takım Avrupa’ya (Şampiyonlar Ligi-UEFA Avrupa Ligi) Gidiyor?

İngiltere Premier Lig, dünyanın en saygın ve prestijli ligleri arasında yer alıyor. Hatta bazı otoritelere göre dünyanın en iyi ligi olarak gösterilen Premier Lig, bünyesindeki takımları ile diğer liglerin üzerinde bir rekabete ve seyir zevkine sahip. Yüzyıllar boyu süregelen futbol, ada ülkesinde bambaşka bir boyuta evrilmiş durumda. Peki İngiltere Premier Lig’de kaç takım Avrupa’ya gidiyor? Ligi kaçıncı sırada bitiren takım hangi turnuvaya katılabiliyor? Daha önceki yazılarımızda Avrupa kupalarından ve bu kupalara katılan takımlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca İngiltere Premier Lig’de kaç takımın Avrupa’ya gittiğinden söz edeceğiz.

Soru: İngiltere Premier Lig’de kaç takım Avrupa’ya gider?

Cevap: 7

İngiltere Premir Lig’i ilk dört sırada bitiren takımlar doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne grup aşamasında katılır. 5. ve 6. sırada yer alan takımlar ise Avrupa Ligi’ne gider. Ligi yedinci sırada bitiren takım ise UEFA Konferans Ligi için ön eleme oynar.

FA Cup’ı Kazanan Takım Doğrudan UEFA Avrupa Ligi’ne Gider

İngiltere’nin ve dünyanın da en eski kupalarından olan FA Cup‘ı kazanan takım, doğrudan UEFA Avrupa Ligi‘ne katılmaya hak kazanır. Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılan 4 takımdan herhangi biri FA Cup’ı da kazanırsa ligi 7. sırada bitiren takım, UEFA Avrupa Ligi’ne katılır.

2018/2019 Sezonu Avrupa Kupalarında İngilizlerin Başarısı

2019 yılında UEFA Avrupa Ligi’nde Chelsea ve Arsenal’in finale kalmasının ardından 4 İngiliz takımı da Avrupa kupalarında finale yükselmeyi başarmıştı. Daha önce Barselona’yı evinde 4-0 yenerek tur atlayan Liverpool ile Ajax’ı deplasmanda 2-3 yenerek finale yükselen Tottenham UEFA Şampiyonlar Ligi’nde birbirine rakip oldu. Bu da ülke sıralaması artırmıştı. Şimdiki tabloda İngiltere’den 6 takım doğrudan 1 takım da (bu sene West Ham) UEFA Konferans Ligi’nde eleme oynamak suretiyle dolaylı yoldan katılım sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.