Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Far rölesi aracınızdaki en ufak fakat en önemli parçalardan biridir. Çoğu sürücü far rölesinin anlamını bile bilmiyor. Eğer siz de yaşadığınız problemin far rölesi arızası sebebiyle olduğunu elektrikçinizden veya çevrenizden duyup internete koştuysanız buyrun kısaca açıklayalım.

Far rölesi aracınızın farlarına gelen akımı dengelediğinden yüksek akım çeken bir far ampülü taktığınız vakit tesisattaki dalgalanma sebebiyle far kolunda ya da tesisatınızda oluşabilecek kalıcı arızaları engeller. Bu röle parçası aracınızın orjinalinde bulunabilir ya da sonradan sis farı gibi bir parça takıp yeni tesisat ile bir aydınlatma ürününü sağlıklı bir şekilde bağlamanızı sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Dacia Direksiyon Sertleşmesi Çözümü

Röle arızasını tespit edebilmek için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Farlarınız tamamen kesildi ya da bir yanıyor bir yanmıyor ise sorun röleden kaynaklı olabilir. Genellikle sürücüler far ampülü patladı diye koşarak ampül değiştirmekte fakat bundan da bir sonuç alamayınca olayın sebebini bilememektedirler. Özellikle Tofaş marka araçlarda kronik olan röle arızasının çözümüne geçmeden önce önemli bir noktaya daha deyinmek istiyorum. Farınız aydınlatma sırasında titriyormuş gibi parazitli bir şekilde aydınlatıyorsa sebebi yine büyük ihtimal röle kaynaklıdır.

İlginizi Çekebilir:  Gırtlak Dolu Ne Demek?

Çözümü ise çok basit 30-40 TLye alacağınız bir röle parçasını oto elektrikçinize 5dk içerisinde değiştirtebilir ve bu problemden basitçe kurtulabilirsiniz. Eğer yeni bir aydınlatma grubu için aracınıza tesisat çekiyorsanız devreye uygun bir şekilde röle bağlamayı sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir