Otomobil

Far Sararması Neden Olur?

Otomobillerimizin en önemli donanım parçalarından bir tanesi de farlardır. Farlar, aracın görüş mesafesini ayarlamasında büyük bir rol oynayarak her türlü aydınlatmayı karşılar. Oldukça sık kullanılan parça, aracı uzun zaman kullandıktan sonra sarararak, mat bir hale gelebiliyor. Bu durumlarda sürücüler zorlanarak neyden kaynaklandığını ve nasıl çözebileceklerini merak edebiliyorlar. O yüzden bugünkü yazımızda konuya açıklık getirerek detaylandıracağız.

Far sararmaları genel olarak gün içerisinde ya da araba yıkanmaları esnasında fark edilen bir durumdur. Durumun yaşanma nedeninden önce araba farlarının dayanıklı ve uzun bir kullanımının olması için polikarbon malzemesinden üretildiğini söyleyebiliriz. Bu malzemenin içerisinde olan kristal, netliğini uzun zaman sonra kaybederek yitirebilmektedir. Oldukça normal olan bu durum, malzemenin işlevini yitirmesinin yanı sıra çok sıcağa maruz kalması, farın yarattığı ısı, güneşin zararlı ışınları ve ortamdaki kimyasal miktardan dolayı da yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds