Spor

Farmer League Nedir? Farmer League Topçusu Ne Demek?

Farmer League nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda sporla ilgili çeşitli konu başlıklarından, terim ve bazı kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca farmer league kavramından söz edeceğiz.

Farmer League Nedir?

Futbol taraftarları, Ligue 1’i (Fransa Ligi) alaycı bir dille ifade etmek için ”farmer league” ifadesini kullanırlar. Farmer League, tek bir güçlü kulübün haksız bir şekilde egemen olduğu ligler için kullanılır. Buna göre Ligue 1 gibi liglerde bir tane çok güçlü takım yer alır. Örneğin Paris Saint-Germain gibi. Bu takım, eğer çok büyük bir sürpriz olmazsa ligi birinci olarak bitirir. Rekabetin düşük, sürprizlerin sınırlı, üst sıraların hemen hemen belli olduğu liglerdeki söz konusu takımlara transfer yapan futbolculara ise ”farmer league topçusu” denilmektedir. Bu futbolcular, ya kariyerinin sonuna gelmiş ya da fazla tempo yapmadan futbol oynamak isteyen oyuncu profilindedir. Bir diğer yandan bu liglerdeki üst düzey takım, ligi kazanmaktan ziyade Şampiyonlar Ligi gibi uluslararası kupaları hedeflerler. Nitekim yerelde zaten ağır favoridirler ve büyük bir sürpriz haricinde (örneğin 2020-2021 sezonunda Ligue 1’de Lille’in şampiyon olması gibi) zaten şampiyonlukları garantidir.

Her ne kadar Ligue 1’in göbek adı ”farmer league” olsa da Bundesliga da ”farmer league” olmuştur. Son 10 yıldır kesintisiz şampiyon olan Bayern Münih, rekabeti ortadan kaldırmış, ligin tek büyük takımı haline gelmiş, hatta şampiyonluk özel bir anlam ifade edemez olmuştur. Üstüne üstlük, Bayern Münih, rakiplerinde parlayan veya çıkış yapan oyuncuları istediği gibi bonservisiyle satın alıyor, rakiplerini (eğer rakip denebilirse) adeta alt yapısı gibi kullanıyor. Kısaca farmer league, Ligue 1 ve Bundesliga; farmer league’in takımları Bayern Münih ve Paris Saint-Germain’dir. Bu durumda Lionel Messi de ”farmer league topçusu” olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.