Spor

Futbolda Kilit Pas Nedir? Ne Demek? Nasıl Atılır?

Futbolda kilit pas nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda kilit pas kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Kilit Pas Ne Demek?

Oyunda herhangi bir futbolcunun gollük pozisyon verecek şekilde diğer oyunculara attığı paslar “kilit pas” olarak tanımlanır. Kilit paslar, herhangi bir futbolcu tarafından verilebilir. Burada pasın “kilit pas” olmasındaki temel amaç pasın golle sonuçlanma oranının yüksek olmasıdır.

Örneğin kanatta topla buluşan bir oyuncunun rakibi çalımlayıp ceza sahasında de marke vaziyetteki takım arkadaşına yerden attığı pas kilit pastır.

Ancak kilit paslar orta sahada görev yapan oyuncuların üçüncü bölgeye aktardıkları paslar olarak da tanımlanır. Örneğin bir on numaranın santrfora attığı ara paslar kilit pas olarak tanımlanır.

Takımın gol yollarındaki etkisini artıran ve gol pozisyonları yaratan paslar da kilit pas olarak tanımlanmaktadır. Bu çerçevede bakacak olursak kilit pasların her zaman asist şeklinde olması beklenemez. Öte yandan ön asistler de “kilit pas” olarak değerlendirilir.

Ön Asist

Futbolda istatistiksel anlamda çok ön planda olmayan ancak değeri çok fazla olan verilerden biri de ön asist rakamlarıdır. Takımda ön asist yapan futbolcuların sayısının fazlalığı takıdaki pasların da etkili noktalarda buluştuğunun bir işaretidir. Asistin asisti olarak da tanımlanan bu paslarda futbolcular hücumun aslında en kritik paslarını atan oyunculardır. Örneğin defanstan uzun bir pasla sağ kanadı topla buluşturan bir savunma oyuncusu, daha sonra sağ kanadın da içeri orta yapması ve forvete asist yapmasıyla aslında asıl pası atmış olur. Çünkü sağ kanadın verdiği pas, savunma oyuncusunun değeri daha fazla olan pasına bağlıdır.

Kilit paslar, adından da anlaşılabileceği gibi oyunu çözen ve gol perdesini aralayan paslardır. Genelde ofansif orta sahaların verdiği bu pasları günümüzde bekler, stoperler de sıklıkla vermektedir. Ayağı düzgün stoperlerin de zaman zaman bir ofansif orta saha oyuncusu kadar etkili paslar verebileceklerini çoğu kez görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds