Voleybolda Asansör Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Voleybolda Asansör Ne Demek? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda asansörün ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Asansör Ne Demek?

Maç sırasında hücum eden takımda smaçör kısa pasa sıçradıktan sonra inişe geçtiğinde diğer oyuncunun yükselmeye başlamasına voleybol oyununda asansör hareketi denir. Yükselen oyuncu atak yapar ve sayı kazanmayı amaçlar. Voleybol belirli kurallar çerçevesinde oynanan bir spor oyunudur ve tüm oyuncular kurallara uymak zorundadır. Her spor oyununda olduğu gibi voleybolun da kendine özgü terimleri bulunur. Voleybol oyununda da asansör de bu terimlerden biridir. Voleybol müsabakası sırasında karşılıklı 6 kişiden oluşan rakip takımlar vardır.

Voleybolda Asansör Ne Demek Görseli

Ortada gerilen bir ağ üzerinden sayı elde etmeye çalışarak oyuncular saha içerisinde rekabet ederler. Voleybol elle oynanan bir spordur ve ilk olarak 1800’lü yıllarda Amerika’da oynanmıştır. Daha sonra dünya çapında beğenilen ve turnuvaları düzenlenen en popüler spor müsabakalarından biri oldu. Voleybol setler halinde oynanır ve setlerde üstünlük sağlayan takım ise kazanır.

Voleybolda smaçörlerin kısa pasa hücum etmesi ve sıçraması sonrasında inişe geçip diğer smaçörün yükselmesine asansör denir. Bir oyuncunun inişe geçmesi, diğerinin yükselmesi asansör olarak adlandırılır. Voleyboldaki en temel taktiklerden biri olan asansör tekniği, rakibin blok kademesini hataya sürüklemektir. Bu sayede rakip takım oyuncularının kademe bloğu oluşmadan hücum edilmesi mümkün hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber