Fatma Begüm Kaçmaz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Fatma Begüm Kaçmaz kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca sosyal medyada paylaştığı bir video ile gündeme gelen Fatma Begüm Kaçmaz’dan söz edeceğiz. 

Fatma Begüm Kaçmaz Kimdir? 

— Avukat

Fabeka Hukuk & Danışmanlık Ofisi kurucu ve yönetici ortağı olan Fatma Begüm Kaçmaz, Ankara Üniversite İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Faküktesini bitirmiştir. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Hukuku üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır.

Twitter’da bir duruşma öncesinde çekmiş olduğu video sonrasında gündeme gelen Fatma Begüm Kaçmaz, videoda sergilediği tavırlarla tepki çekti. Lüks çantası, arabası ve kıyafetleri ile sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çeken Fatma Begüm Kaçmaz, videoda duruşma öncesinde avukatların ve avukat adaylarının yapması gerekenleri sıralıyor. Korkmaz, videoda bu tavsiyelerini sıralarken de lüks yaşantısından kesitler vermekten de geri durmuyor. 

Mercedes marka otomobiline makam şoförü eşliğinde binen ve lüks kafelerde takılan Fatma Begüm Kaçmaz’ gelen tepkiler ise hayli fazla. 

Ekşi Sözlükte de Gündem Oldu

Lüks yaşamı ile gündeme gelen Fatma Begüm Kaçmaz ismi, Ekşi Sözlük yazarlarının da gündemine oturdu. Yazarlar, lüks yaşantısını teşhir eden Fatma Begüm Kaçmaz’ı eleştiri yağmuruna tutarken, bazı yazarlar da bu olayda şaşırılacak bir durumun olmadığını savundu. Ekşi Sözlük yazarları Fatma Begüm Kaçmaz’ın sözlüğün ikinci Sabire Meltem Banko skandalı olabileceğini belirtiler. 

Fatma Begüm Kaçmaz’ın Mercedes marka otomobile binip Lenovo marka dizüstü bilgisayar kullanması ise dikkat çekti. 

Fatma Begüm Kaçmaz’ın Instagram hesabından yaptığı paylaşım sonrasında gündem olan video, hukuk camiasını da harekete geçirdi. Paylaşımın gündem olması sonrasında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu açıklama yaptı. Durakoğlu, Kaçmaz hakkında “Yönetim Kurulumuz tarafından gereği yerine getirilmiştir” dedi.

Fatma Begüm Kaçmaz’ın daha önce “Kadın Avukat Olmak” konulu bir konuşma yaptığı, Bahçeşehir Üniversitesi’nde de hukukla ilgili özel dersler verdiği ortaya çıktı. 

Avukatın Videosu Neden Tepki Çekti? 

Fatma Begüm Kaçmaz’ın sosyal medyada gündem olan videosu, avukatlık mesleğini etiklerine ters düştüğünden ve gösteri amaçlı, kendisine bir yarar sağlayabilecek türden olması nedeniyle büyük tepki topladı. Meslek kurallarına göre avukat Fatma Begüm Kaçmaz’ın videosunda kanuna aykırı olan şu maddeler bulunmaktadır: 

1-) TBB Meslek Kurulları 7. Madde “Avukat, salt ün kazandırmaya yönelen her türlü gereksiz davranıştan titizlikle kaçınmalıdır.” 

2-) TBB Meslek Kurulları 8. Madde “Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir.”

3-) Avukatlık Kanunu 55. Madde “Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: