Faturalar Dahil Kiralık Daire Ne Demek?

Doğalgaz, elektrik, su ve bazen de internet. Bulunduğunuz bölgede yeni bir ev bakıyorsanız kalıcı olarak yaşayacaksanız ya da birkaç ay için konaklama planlıyorsanız faturalar dahil kiralık sizin için kolay bir seçenek olabilir. Faturalar dahil kiralık demek, elektrik, su ve ısınma başta olmak üzere aylık kira ücretine bu masrafların dahil olduğu anlamına gelmektedir. Bu seçeneği seçtiğinizde her ay faturaları takip etmekle uğraşmayacağınız gibi ilk abonelikler için vakit ve depozito kaybetmezsiniz.

Bu seçeneğin dezavantajlarını düşünecek olursak ayrı ayrı fatura ödemenizden daha yüksek tutarda bir toplam kira ödemek durumunda kalmanız olabilir. Ayrıca aşağıdaki durumlarda bu seçeneği değerlendirmek istemeyebilirsiniz;

 • Kira artışı sırasında elektrik ve su aynı oranda zamlanmasa da faturalar dahil tutar kira oranından fazla zam alabilir,
 • Bir abonelik esnasında fatura istendiğinde üzerinize kayıtlı faturayı değil, yalnızca kira kontratınızı ibraz edebilirsiniz.

Sonuç olarak, bu seçenek her zaman avantajlı olmayabilir. Kiralık ev veya ofis seçeneklerini değerlendirirken bu etkenleri dikkatle göz önünde bulundurunuz.

2 thoughts on “Faturalar Dahil Kiralık Daire Ne Demek?

 • Nisan 19, 2022 tarihinde, saat 23:35
  Permalink

  Merhaba. Yıllık olarak kiralanan ve faturalar dahil bir kira bedeli belirlenen konut için mülk sahibi ara dönemde artış talep edebilir mi? Örn. 6. Ayın sonunda doğalgaz, elektrik, bakım, su vs gider artışı yüksek oldu diye bu giderleri bahane ederek belirlenen kiradan fazla ücret talep edebilir mi?

  Yanıtla
  • Nisan 20, 2022 tarihinde, saat 00:04
   Permalink

   Ev sahibi ve kiracı arasında bahsettiğiniz hususlardaki gibi haksızlıklar olmaması için kontratlar yapılır ancak bu kontratlar hukuken bağlayıcı olsa da pratikte bağlayıcı olmayabiliyor. Ev sahibinin mobingleri vs. gibi. Yıllık olarak kiralanan ve faturalar dahil bir kira bedeli belirlenen konut için ise kontrat/sözleşme sizin hakkınızı koruyabilir ancak mülk sahibi zarar ettiği gerekçesiyle sizi evden çıkarmaya ya da kirada artış yapmaya zorlayabilir. Eğer kontratınız varsa hukuken böyle bir hakkı yoktur. Ancak ev sahibinin tacize varan zorlamaları sizi yıpratabilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle