Otomobil

Fiat Egea Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır? Hız Sabitleyici Çalışmıyor?

Fiat Egea model araçlar gün geçtikçe Türkiye’de yaygınlaşmaya devam ediyor. Hem performansı hem de fiyatı dolayısıyla tercih edilen bir araç olan Fiat Egea, konforlu bir sürüş için yeterli özelliklere sahip. Bunun yanı sıra araç içindeki uyarıları anlamak konusunda farklı soru işaretleri de yaşanmaktadır. Elektronik olarak kontrol edilen bu sistem, aracın istenilen hızda sabit kalmasını sağlayarak gaz pedalına basmaya gerek kalmadan hareket etmesini sağlar. Bu özellik, 30 km/saat üzerindeki hızlarda, özellikle uzun, kuru ve düz yollarda (örneğin otobanda) kullanılabilir. Ancak, şehir içi trafiğinde kullanılması tavsiye edilmez.

Sistemi devreye almak için kolu (Şekilde gösterilen) ilgili konuma getirmeniz gerekir. Hız sabitleme düğmesi devreye alındığında uyarı lambası yanar. Ancak, hız sabitleme özelliği 1. viteste veya geri viteste devreye alınamaz; sadece 3. vites ve sonrasında kullanılması önerilir. Hızı ayarlamak için şu adımları izlemeniz gerekir: Cihazı devreye almak için 1 numaralı butona basın. Araç istenilen hıza ulaştığında, SET + veya SET – butonuna basıp bırakın. Ardından, aracın hızı kaydedilir ve gaz pedalı serbest bırakılabilir. İhtiyaç duyulduğunda, örneğin sollama yaparken, gaz pedalına basarak hızlanabilirsiniz. Gaz pedalı bırakıldığında araç, önceden kaydedilen hızda devam eder. Ancak, sistem devredeyken yokuş aşağı hareket edildiğinde araç hızı kaydedilen hızdan daha fazla olabilir. Hız artırma ve azaltma işlemleri SET + ve SET – düğmeleriyle yapılabilir. Önceden ayarlanmış hızı çağırmak için RES düğmesine basabilirsiniz. Sistemi devre dışı bırakmak için ise hafifçe fren pedalına basabilir veya CANC düğmesine basabilirsiniz. Cihazı tamamen devre dışı bırakmak için 1 numaralı butona basarak veya kontağı STOP konumuna getirerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Cihazın kullanılmadığı durumlarda açık bırakılması tehlikeli olabilir. Yanlışlıkla devreye alınabilir ve beklenmedik aşırı hızlanmalara yol açabilir. Ancak, hız sabitleyici devredeyken vites kolunu boşa almayın ve sistemin arızalı olduğunu düşünüyorsanız yetkili bir Fiat servisiyle iletişime geçin. Ayrıca, sistem yoğun trafikte veya zorlu hava koşullarında kullanılmamalıdır çünkü bu durumlar, aracın kontrolünü kaybetme riskini artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi