Fikir İşçisi Cemil Meriç’ten 8 Muhteşem Alıntı

Işık Doğudan Gelir, Umrandan Uygarlığa, Bu ülke, Mağaradakiler ve Kırk Ambar gibi eserleriyle literatürümüze çok büyük katkılarda bulunmuş “fikir işçisi” Cemil Meriç‘in sözleri ve yazıları, bir Türk gencinin örnek alması gereken nitelikte sözler ve yazılardır.

Ömrünü eğitime ve öğrenmeye vermiş, bu yolda gözlerini kaybetme derecesine gelmiş ama yılmamış, bir başkasının okuduğunu dinleyerek hayatının her alanında bilmeye yönelik açlığını dindirmeye çalışmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Ayraç: Kesin İnançlılar/Eric Hoffer

Türk Edebiyatının en değerli düşünce yazarlarından Cemil Meriç’in sizler için derlediğimiz 8 ders niteliğindeki sözleri;

1-) İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri, insanların kullanılmalarıdır.

2-) Televizyon, aylak, şuuru iğdiş edilmiş, hiçbir zaman okumak ve düşünmek alışkanlığı kazanmamış sokaktaki adam için icat edilmiş bir nevi afyondur.

İlginizi Çekebilir:  Do Ut Des Ne Demek?

3-) Her yüzyılda birkaç kişi düşünür diğerleri ise onların düşündüğünü düşünür.

4-)İyilik eden mükafat beklediği an tefecidir.

5-)Zulmün olduğu yerde tarafsızlık namussuzluktur. Ben tarafım, hakikatin tarafıyım.

6-)Kalpleri bir çarpan, birlikte ağlayıp gülen iki sevgiliden biri can verse, hayatta kalandır gerçekte ölen.

İlginizi Çekebilir:  Kış Günlerimin Sıcak Sobası

7-)Çıkar konuşunca vicdan susar.

8-)Pervane bilmeden ateşe atar kendini. Balık oltayı fark etmediği için yeme koşar. Biz arzuların felaketle örülü bir ağ olduğunu biliriz ama uzaklaşmayız onlardan. Ne korkunç gaflet!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara