EkonomiMimari

Kooperatif Hisseli Arsa Alınır mı?

Kooperatif, genel itibari ile ortaklarının bir gayeyi yerine getirebilmek amacıyla iktisadi ya da sosyal yardımlarla karşılıklı bir şekilde dayanışma, yardımlaşma ile işbirliği içerisinde bir araya gelmiş oldukları ekonomik kuruluşlardır. Ama kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Kooperatif hisseli arsa almak mümkündür. Fakat, kooperatiften edinilmiş olan gayrimenkulün alınması aracılığı ile direkt bir şekilde kooperatif üyesi olmak söz konusu değildir. Kooperatif hisseli arsayı alan kişi, sadece tapulu gayrimenkulu satın alan kişi olarak görünecek, kooperatiflerde belirli tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi söz konusudur. Ama yatırım tavsiyesi değildir. Bunun sebebi ise hisseli gayrimenkul alım satım işlemlerinde meydana gelen problemlerdir.

Kooperatif Hisseli Arsa Nasıl Alınır? 

Kısaca özetlemek gerekirse; kooperatif hisseli arsa devri ilk etapta devreden ve devralan kişilerin iradelerini beyan etmeleri ile ilgili belirtilmiş olan belge ile kooperatif yönetim kuruluna müracaat etmeleri gerekir. Yönetim kurulu ortaklığı adı olan kişiyi yeterli görürse yer devir işlemlerini başlatır. 

Kooperatif Hisseli Arsa Satışı Nasıl Olur? 

Hisseli tapusu olan birey, izaleyi şuyu davası açarak hissesinin satışını isteme hakkına sahiptir. Kişi, açmış olduğu dava ile arsanın mahkeme yolu ile satılarak hissedarlar arasında hisse payları oranında dağıtılmasını ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi