Sağlık

Fıtık Kramp Yapar mı?

Halk arasında fıtık olarak bilinen herni kısaca kas ve dokulardaki boşluklara organların girmesiyle oluşur. Fıtık çoğunlukla ağır yük kaldırmak ve fiziksel gücü kullanırken yanlış hareketler sonucu oluşur. Birden fazla çeşidi olan fıtığın 2 çeşidini ele alacak olursak eğer bunlar bel ve boyun fıtığı olacaktır.

Bel fıtığı omurgalar arasında olan disklerin zorlanma, düşme, ters harekete bağlı kayması veya yırtılması sonucu meydana gelen çeşididir. Omurganın bel kısmı vücut ağırlığını en çok taşıyan ve buna bağlı olarak yapılan zorlama veya yanlış teknikle ağır yük kaldırımı sonucu meydana gelen durumdan etkilenen bölge olarak bel fıtığı meydana gelir. Bunun yanı sıra aşırı kiloda bel fıtığına sebep olabilir. Bel fıtığı belirtileri içinde en yaygın olanı bacaklarda ve ayaklarda uyuşma olarak görülmekle beraber bel fıtığına bağlı sinir sıkışmalarında baldır ve ayak kaslarında gece veya gündüz fark etmeksizin kramplar meydana gelebilir.

Boyun fıtığı ise tıpkı bel fıtığı gibi yanlış teknikle ağır yük kaldırma, duruş bozuklukları veya ters hareket sonucu meydana gelir. Şiddetli boyun ağrısı ve omuza ve koldan parmak ucuna kadar vuran ağrılar boyun fıtığına işaret olabilir. Ağrılar dışında tıpkı bel fıtığında olduğu gibi sıkışan sinire bağlı olarak kol ve parmaklarda kramp görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.