Terlemek Ateşe İyi Gelir mi?

Vücudunuzun kendi yerleşik termostatı vardır. Sıcaklığınız gün içinde dalgalansa da, ayar noktasına yakın oldukça küçük bir aralıkta kalır.

Bir enfeksiyonla savaşmaya çalıştığınızda ayar noktası yükselir. Vücudunuz bu yüksek ayar noktasını karşılamak için mücadele ederken, titreme alabilirsiniz.

Enfeksiyona karşı ilerleme kaydettikçe, ayar noktanız normale döner. Ama vücut ısınız hala daha yüksek, bu yüzden sıcak hissediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Lansor Çarpıntı Yapar Mı?

İşte o zaman ter bezleriniz devreye girer ve sizi serinletmek için daha fazla ter üretmeye başlar. Bu, ateşinizin düştüğü ve iyileşme yolunda olduğunuz anlamına gelebilir. Ancak kendinizi daha fazla terletmeniz ateşi veya sebebini tedavi etmez.

Pek çok şey ateşe neden olabileceğinden, ateşin kırılması, ormandan çıktığınız anlamına gelmez.

İlginizi Çekebilir:  Kahve Çarpıntı Yapar Mı?

Ateş, bir terleme döneminden sonra ve normal bir sıcaklık ölçümü yaptıktan sonra geri dönebilir. Örneğin COVID-19 durumunda, ateşiniz düştükten sonra birkaç gün daha iyi hissedebilirsiniz, ancak semptomlar geri dönebilir.

Terlemek Ateşe İyi Gelir mi?
Ateşiniz varken terlemek yaygındır. Ateşin kendisi bir hastalık değildir – enfeksiyona, iltihaplanmaya veya hastalığa verilen bir yanıttır. Vücudunuzun bir hastalıkla savaştığının bir işaretidir, ancak mutlaka tedavi gerektirmez.

İlginizi Çekebilir:  Vitamin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Kendinizi daha fazla terletmeniz, muhtemelen sağlıksız olmasa da iyileşmenize yardımcı olmaz. Çoğu nedene bağlıdır. Bu yüzden ateşiniz olduğunda terlemek gibi bir risk almak yerine doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara