Sağlık

Şeker Hastalığı Kramp Yapar mı?

Sağlıklı bireylerde kan şekeri 70-100 değer birim arasında seyreder. Bu değer aralıklarının altına düşmedi hipoglisemi, üstüne çıkması ise hiperglisemi olarak adlandırılır. Hastalığın nedeni insülin hormonu üretiminin yetersiz olması ya da hiç olmaması veya vücut dokularının insüline karşı duyarsız olması gösterilir. 3 çeşit şeker hastalığı vardır bunlar; Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet ve Gestasyonel Diyabet olarak adlandırılır. Halk arasında en yaygın olan Tip 2 Diyabettir.

Tip 2 Diyabette insülin üretimi yeterlidir fakat vücutta hormona karşı duyarsızlık geliştiği için hormon dokulara taşınamaz ve kandaki glukoz miktarı normalin üzerine çıkar. Bu durum ağız kuruması, kilo kaybı, çok su tüketme ve sık idrara çıkma gibi belirtiler gösterir. Kan şekeri düşük olduğunda kaslar glukoza ihtiyaç duyar ve bunu sağlayabilmek için çabalarlar. Kan şekeri yüksek olduğunda ise vücut idrar yoluyla aşırı glikozu atar ve vücuttaki elektrolitleri tüketir. Kan şekerindeki bu dengesizlikler sebebiyle vücutta kramplara sebep olabilir. Özellikle ön ve arka uyluk, ayak ve kollarda görülebilir.Kas krampları Tip 1 diyabette de görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds