Ford ABS ve El Freni Lambası Neden Yanar?

Ford marka araçlarda ABS ve El Freni birlikte ya da ayrı ayrı yanıyor olabilir. ABS aracınızın kaymasını kontrol altına almaya çalışmak için sensörler sayesinde tespit ettiği durumlarda aralıklı şekilde fren yaparak kızaklamayı engeller. El freni ise hepimizin bildiği gibi aracınızı park konumunda iken frende tutarak şanzımana yük binmesini engeller. Gördüğümüz gibi işlev olarak birbirinden ayrı fonksiyonlar görüyor olsalar da kronik olarak Ford araçlarda birlikte yanabiliyor. Bu yazımızda bu uyarıların yanma sebeplerinden söz edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:  Citroen C Elysee Motor Arıza Lambası Söndürme

Ford ABS Lambası Neden Yanar?

ABS lambasının yanması ABS sisteminin arıza sebebiyle devre dışı olduğunu ifade eder. Sorunun çözümü genellikle basittir. Ancak birkaç farklı sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bunların hepsi aşağıda listelenmiştir;

  • Fren hidrolik sıvısı yetersiz,
  • ABS sensörlerinden biri ya da birkaçı arızalı (bu durumda tüm sistem devre dışı kalır),
  • ABS beyni arızalı,
  • ECU (araç beyni) arızalı (düşük ihtimal).
İlginizi Çekebilir:  Fan Açınca Titreme Neden Olur?

Ford El Freni Lambası Neden Yanar?

Bu lamba ABS sistemi ile ortak olarak fren hidroliği sıvısı yetersizliği nedeniyle yanıyor olabilir. İkazların beraber yanmasının sebebi de bundan kaynaklanıyor olabilir. Ancak bundan daha önce gelen büyük bi ihtimal el freni kampanalarında bulunan balatanın azalmış olmasıdır. El freni teli kopmasından dolayı el freni hiç tutmuyorsa bu uyarıyı yine görmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi