Fraksiyon Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Fraksiyon nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “fraksiyon” kelimesinden söz edeceğiz.

Fraksiyon Nedir? Ne Demek?

(isim)

  • Bir siyasi oluşum içerisinde yer alan grubun partinin genel politikasını çeşitli yerlerde (parlamento, yerel yönetim) yürütmek ya da temsil etmek için görevlendirilmiş topluluk.
  • Parti içerisinde genel politika dahilinde partinin amacına ulaşması için farklı düşünceleri benimseyen, zaman zaman parti içi muhalefet konumuna düşen topluluk, bölüntü.
İlginizi Çekebilir:  Mağz Nedir? Ne Demek?

Kökeni

  • Fransızca

Kullanım Alanları

Kelimenin anlamı dolayısıyla siyasi alanda kullanılan terminoloji içeren bir kelimedir. ‘Sol fraksiyonlar’ ya da ‘sağ fraksiyonlar’ şeklinde kullanımı yaygındır. Tartışma programlarında sıkça kullanılır.

Cümle İçi Kullanımı

Marksizmin sınıf mücadelesi tezine, ezen uluslar ve ezilen uluslar, sömürgeciler ve sömürgeler ikilemi ile doğunun gerçeklerine uygun yepyeni bir boyut getiren Sultangaliyev, Cedidçileri Bolşevik Partisi içerisinde kendi çizgisine yatkın bir biçimde örgütlemiştir. Ve giderek Bolşevik Partisi’nin içinde ciddi bir müslüman fraksiyonoluşturmuştur.

Halit Kakınç

Sultangaliyev, Halit Kakınç Sayfa 124

İlginizi Çekebilir:  Eskiz Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı - Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara