Dillere Pelesenk Olmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Dillere pelesenk olmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Dillere pelesenk olmak kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Dillere pelesenk olmak” deyiminden söz edeceğiz.

Dillere Pelesenk Olmak Nedir? Ne Demek?

  • Dillerden düşmeme, sık tekrarlanmak.

Bir söz, kelime veya cümlenin sık sık tekrarlanması, ağzılardan düşmemesi, dillere dolanması gibi anlamlara gelmektedir. Özellikle belirli bie zaman diliminde popüler olan ve halk arasında sıkça kullanılan kelime veya cümleler için kullanılmaktadır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Dillere Pelesenk Olmak Deyiminin Kökeni?

  • Arapça-Türkçe.

Pelesenk kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir. Olmak yardımcı fiili ise Türkçedir. Dolayısıyla deyim ”Türkçe-Arapça” karışımıdır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Dillere Pelesenk Olmak Deyiminin Kullanım Alanları

Daha çok bir kelimenin bir anda popüler olması ya da yeniden yaygınlık kazanması sonrasında söz konusu deyim kullanılmaktadır. Örneğin siyasilerin kullandığı ve kendi tabanında yaygınlık kazandırdığı sözler dillere pelesenk olabilir.

Bühtan Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Güzel olan sadece ‘En Güzel’in bir yankı ve yansımasından ibarettir. Hangi yüce ülkünün bendesiyiz ve dilimize pelesenk olan şarkı neyi terennüm etmektedir, mesele budur.

Dünyaya Geldim Gitmeye, Kemal Sayar
Sayfa 10 – Turkuvaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.