Francis Fukuyama Kimdir?

Fukuyama kimdir, hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Tarihin Sonu isimli tezi ile dünya üzerinde büyük bir şöhrete kavuşan Fukuyama’dan söz edeceğiz.

Fukuyama Kimdir?

Tam adı Yoshihiro Francis Fukuyama’dır. 27 Ekim 1952 tarihinde Hyde Park, Chicago kentinde dünyaya gelen Fukuyama’nın büyükbabası Japonya’nın önde gelen düşünürleri arasında yer alıyordu. 1905 yılında patlak veren Rus-Japon Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Fukuyama’nın büyükbabası, ailesini de yanında getirmiştir.

Fukuyama’nın babası Protestan rahibi olmasına rağmen kendisi agnostik olarak bilinmektedir. Cornell Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Fukuyama, Harvard Üniversitesi’nde de doktora derecesini almıştır. Doktora tezini ise Sovyetler Birliği’nin Ortadoğu politikaları üzerine yazmıştır.

Bunun yanı sıra Fransa’da Jacques Derrida ile beraber postyapısalcılık üzerine çeşitli çalışmalara imza atan Fukuyama, Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri Bakanlığı’nda çeşitli mevkilerde görev almıştır.

1989 yılında muhafazakar The National Interest isimli dergide “End of History” başlıklı bir kısa makale yayınlayan Fukuyama ardından aynı isimde bir kitap yazmıştır. Fukuyama, asıl ününe bu kitabından sonra ulaşmıştır.

Tarihin Sonu Teorisi ve İçeriği

Fukuyama, 2005 yılının Temmuz ayı itibarıyla Johns Hopkins Üniversitesi’nde uluslararası iktisat politikası öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve The American Interest Dergisinin yayın kurulu başkanlığını yürütmektedir.

Fukuyama, Amerika’nın Irak’ı işgal ettiği dönemde neo-con çevreden uzaklaşmaya başladı ve farklı görüşlere yönelmeye başlamıştır.

Tarihin sonu teorisi genel olarak SSCB’nin Doğu Avrupa devletleri üzerindeki etkisini kaybetmesi ve bu bölgelerde reform hareketlerinin baş göstermesi ile dünya üzerinde aslında sadece Soğuk Savaş’ın bitmedini aynı zaman da Batı’nın bu savaştan galip gelip dünyanın da böylece sonunun geldiğini savunmaktadır. Ancak zamanla kendisi bu görüşlerini revize etmiştir.

Fukuyama Hakkında Yapılan Diğer Aramalar

Google üzerinde Fukuyama hakkında arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; francis fukuyama kimdir francis fukuyama etkilendiği kişi fukuyama kitapları francis fukuyama laura holmgren fukuyama japan fukuyama güven amiral fukuyama fukuyama pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.