Spor

Futbolda Çeyrek Daire Nedir? Neresidir?

Futbolda çeyrek daire nedir, ne demek? Topu çeyrek dairenin üzerine koymak ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda çeyrek dairenin ne olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Çeyrek Daire Nedir?

Kornerlerde, oyuncuların topu üzerlerine koydukları, aut çizgisi ile taç çizgisinin birleştiği yere ve bu çizgiye ”çeyrek daire” denir. Gerçekten de burası, eğer çizgiler devam etseydi tam bir daire şeklinde olacaktı. Bundan dolayı, bu noktaya çeyrek daire adı verilir. Futbolcular topu bu noktanın üzerine denk gelecek şekilde koymalıdırlar. Eğer top çeyrek dairenin dışına taşmışsa hakem oyuncuyu uyararak topu uygun bir şekilde daireye yerleştirmesini söyler ve korneri kullanmasına izin verir. Futbol sahasında dört tane çeyrek daire yer alır. Bu bölgelerden yapılan ortalara ”korner” denir ancak bu nokta üzerinde bir faul yapılmışsa da serbest atış tam bu nokta üzerinden kullanılabilir.

Soccer field. White corner line against green ground and red color flag

Futbolda özellikle çeyrek daire gibi sahanın geometrisini anlatan bazı kavramlar da vardır. Örneğin ceza sahası yayı. Bu da ceza sahasının dışında, ”C” şeklindeki yerdir. Ayrıca kale sahası, ceza sahası, yarım daire, santra noktası, taç çizgisi, korner çizgisi gibi birçok geometrik detay da futbol sahasında yer alır. Buna göre oyunun kuralları belirlenir ve buna göre oyuncular sahadaki yerlerini ayarlamaya ya da hareketlerini buna göre yapmaya gayret ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.