Futbolda Takım Boyu (Uzun – Kısa) Nedir?

Futbolda takım boyu nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda takım boyunun ne anlama geldiğinden söz edeceğiz.

Futbolda Takım Boyu Nedir?

Maç esnasında bir takımın savunma oyuncuları ile hücum hattı arasındaki mesafeye takım boyu denir. Savunma hattında en gerideki defans oyuncusu ile hücum hattındaki forvet oyuncusunun arasındaki mesafe ”takım boyu” olarak adlandırılır.

Takım boyunun kısalığı çoğunlukla savunma yapan takımlar için önemli bir göstergedir. Takım boyunun kısa olması, takım savunmasının disiplinli olması anlamına gelir. Yani set olarak hücum eden takımlara karşı takım boyunu uzun tutan takımlar defans bloğunda boşluklar verecektir ancak takım boyunun kısa tutulması ve hücum oyuncularının da savunmaya destek vermesi ile takım savunması tam anlamıyla gerçekleşmiş olur. Bu, takımın savunma bakımından güçlü olduğunun tek başına göstergesi olmak için yeterli değildir. Ancak sisteme sadık kalan ve savunmada takım boyunu kısa tutan takımlar kolay kolay savunmada açık vermezler.

Diego Simeone’nin Atletico Madrid’ini ele alalım. Takım defans halindeyken hücum oyuncularının da kendi orta sahalarının ortalarına kadar geldikleri görünür. Bu sayede rakip takıma kolay pas yapabileceği alanlar sağlanmamış olur. Topun kazanma süresi daha kısa gerçekleşir ve hücum eden takımlar arkada geniş boşluklar bırakacağı için sprinter bir oyuncu, iyi bir kontra-atakla takıma skor üretebilir. Atletico Madrid’in özellikle 2016 öncesi futbolu çoğunlukla bu kurgu üzerine kuruluydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.