Spor

Futbolda Uzak Direk (Arka Direk) Nedir? Uzak Direk Ortaları Nedir?

Futbolda uzak direk nedir, ne anlama geliyor, uzak direğe orta ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda uzak direk nedir, uzak direğe orta ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Futbolda Uzak Direk Ne Demek?

Uzak direk, maç esnasında ya da korner sırasında bir oyuncunun topu kendisine yakın olan direğe değil uzaktaki kale direğine atması, kesmesi anlamına gelir. Bu kesmeler, pozisyonun nasıl geliştiğiyle alakalıdır. Örneğin kanattan bindiren bir oyuncu, arka direkte koşu yapan bir takım arkadaşını görmüşse topu bilinçli olarak uzak kale direğine doğru açar. Ancak eğer pozisyon itibariyle önünde koşu yapan bir takım arkadaşı varsa orta yapmadan topu önüne bırakabilir.

Kornerler sırasında oyuncu, eğer daha önce kendisine teknik direktörü tarafından bir taktik verilmemişse, hareketlenen oyunculara göre ortaları uzak ya da yakın kale direklerine yapabilir. Örneğin ceza sahasının uzak dışından hareketlenen bir bek oyuncusunu gören oyuncu, takım arkadaşına ortayı açabilir. Ancak kornerler konusunda bir taktik çalışılmışsa, oyuncu buna göre de topu uzak kale direğine kesebilir. Örneğin korner kullanan oyuncu solak olacak, top içeri kavisli bir biçimde uzak kale direğine yüksekten atılacak, 1.95 m boyundaki stoper oyuncusu topu kafasıyla ceza sahasının içine çevirecek ve santrfor oyuncusu da pozisyonu eğer yapabilirse golle sonuçlandıracak. Kısacası uzak kale direğine yapılan ortalar, hem planlı hem de gelişigüzel olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.