Futbolda Duble Yapmak Ne Demek?

Futbolda duble yapmak nedir, ne anlama geliyor, dublesini yaptı ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda duble yapmanın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Duble Yapmak Ne Demek?

Maçta bir oyuncunun iki gol atması duble olarak adlandırılır. Duble yapmak, maç esnasında bir oyuncunun iki gol atmasıdır. Spikerler genelde bu durumu ”dublesini yaptı” şeklinde ifade ederler. Duble, Fransızca kökenli bir kelime olup ”(içki, yiyecek vb. için) belirli miktarın ya da büyüklüğün iki katı” anlamına gelir. İngilizcede double sözcüğü ise ”çift”, ”çifte” anlamına gelmektedir.

Hat-trick Ne Demek?

Futbolda bir oyuncunun üç gol atmasıdır. Maç esnasında bir oyuncunun süresi fark etmeksizin attığı gollerin toplamı üçse, oyuncu hat-trick yapmış olur.

Double-Double Nedir?

Daha çok basketbol için kullanılan bir tabirdir. Futbolda ise bir oyuncunun 2+2 toplamda 4 gol atmasına double-double denir.

Double Hat-trick Nedir?

Bir futbolcunun maç esnasında 2 hat-trick yapması yani 6 gol atması anlamına gelir. Çok nadir rastlanan bir durum olmakla beraber bazı spor uygulamalarında ya da oyunlarda bu tabire rastlanır.

Kaynak: Fanatik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.