Teknik Analiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar yaptığı yatırımların daha verimli sonuçlar verebilmesi adına birtakım kararlar verirler. Bu kararları elde edebilmek içinse analizler kullanılmaktadır. “Temel Analiz” ve “Teknik Analiz” şeklinde de 2 farklı yöntem örnek gösterebiliriz. Temel analiz genel itibariyle firmanın ya da kripto paranın değerinin ölçülmesinde ve geleceğine dair analizlerde bulunmasında etkilidir. Önemli politik, ekonomik olaylar ve çok daha fazlası o hissenin ya da kripto paranın yükselişinde veya düşüşünde etkili olabilmektedir. Özellikle de söz konusu kripto para ise önemli haberler ve olaylar hareketlerine çok daha büyük etkide bulunabiliyor. Peki gelelim bir diğer analiz türü olan teknik analize. Teknik analiz nedir, nasıl yapılır?

Teknik Analiz Nedir, Nasıl Yapılır?

İnsanların gözünü korkutan bir yöntem olsa da teknik analiz öğrenilmesi çok da zor olmayan bir işlemdir. İlk olarak bilgi gereksinimi sağlanmalı ardından da bu bilgiler tecrübe ile pekiştirilmelidir. Tecrübe arttıkça yapılan teknik ve temel analizde o kadar başarılı olacaktır.

Kripto paralarda teknik analiz gerçekleştirmek başlı başına yeterli olunmayacağı bilinmelidir. Genel piyasanın durumu da bir o kadar önemlidir. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin artması ya da azalması, Bitcoin hareketleri ve çok daha fazlası yapılan teknik analizin yanılma payında değişikliğe neden olabilir. Bu yüzden başlı başına coinin kendisinin analizini yapmak yeterli olmayacaktır. Dış faktörlerin incelenmesi (kripto paralar hakkında ülkelerin ya da firmaların aldığı kararlar, hacklenme olayları ve çok daha fazlası…), Bitcoin ya da altcoinin arz ve talebinin değerlendirilmesi, psikolojik noktaların belirlenmesi teknik analiz öncesi dikkat edilmesi gereken önemli alanlardandır.

Alım satım kararı verirken direnç ve destek noktalarının belirlenmesi yatırımcı için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden yatırımcı için sıklıkla faydalanılan bu bilgi tecrübe ile çok daha doğru oluşmaktadır. Bir destek ve direnç noktası belirlenirken yatırımcının bilmesi gereken; altına düşmekte zorlanacağı alan destek noktası, aşmakta zorlandığı alan ise direnç noktası olarak adlandırılmaktadır.

Kripto paraların Geleceği

Teknik analizin yanı sıra kripto para birimlerinin temel analizleri de önem arz etmektedir. Bir kripto para biriminin geçmişi kadar geleceği de yatırımcının dikkat ettiği noktalardan. Solana coin geleceği, Avax coin geleceği ve çok daha fazlası da sıklıkla aratılan bazı coinlerden. Aynı zamanda kripto para birimleri zaman zaman güncellemelere maruz kalabilmekte, yakım işlemleri ya da farklı yeni özelliklerin ağa dahil edilmesiyle de yükselişlere kapı aralayabilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra hacklenme olayları gibi haberlerde tam tersine düşüşe maruz kalmasında etkili olacaktır. Bu yüzden tüm bu olayları, bilgileri takip edebileceğiniz bir platform işlerinizi ve yatırımlarınızı kolaylaştıracaktır. En güncel ve kaliteli içeriklerin, bilgilerin bir arada bulunduğu platform; Kriptonat ile de Bitcoin ve altcoin haberlerini takip edebilir, temel analizle birlikte teknik analizlere de göz atabilirsiniz. İşte detaylar;  https://kriptonat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.