Spor

Futbolda Deplase Olmak Ne Demek?

Futbolda deplase olmak nedir, deplase ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda deplase olmanın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Deplase Olmak Ne Demek?

Futbolda Deplase Olmak Ne Demek

Maç esnasında bir oyuncunun takım arkadaşına pası verip markaj altında olmayan alana doğru koşu yapmasına ve kendisine alan yaratmasına deplase olmak denir. Sahanın belirli bir bölgesinde değil herhangi bir bölgesinde deplase şansı vardır. Ceza sahasında, orta sahada ya da defansta futbolcuların deplase olması mümkündür. Deplase olan oyuncular genelde duvar paslarıyla takım arkadaşlarını istasyon olarak kullanırlar.

Orta sahada bir oyuncu, takım arkadaşına pas verip kanatlara deplase olabilir. Bu durumda futbolcuların dikkat ettikleri nokta, deplase olacakları yerde gördükleri geniş boşluklar ya da hareket imkanı buldukları alanlardır. Bu alan ve boşlukları değerlendirmek için oyuncular ilk önce topu takım arkadaşlarına verir ve bu alan ve boşluklara doğru hareket ederler.

Ceza sahası içine doğru hareket eden bir oyuncu, ceza sahasının dışına ya da içine doğru pas verip ceza sahasındaki boş alana hareket etmesi de deplase olarak sayılabilir. Özetle deplase olmak deyimi, bir futbolcunun markajdan kurtulmak için takım arkadaşına verdiği ancak sonrasında boş alana açılarak yeniden aldığı paslara denir. Bu pasları daha öncesinde planlayan futbolcu ile takım arkadaşları arasında bir uyum olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi