Futbolda Kanat Forvet Nedir? Kanat Forvet Oyuncuları Kimlerdir? Hangi Mevkide Oynar?

Futbolda kanat-forvet nedir, ne demek? Kanat forvet oyuncuları hangi mevkide oynarlar ve kimlerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli fotbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kanat-forvet” kavramından söz edeceğiz.

Kanat-Forvet Ne Demek?

Futbolda, ileri uçta görev yapan ancak ne tam orijinal kant oyuncusu ne de forvet olan, skora katkısı yüksek hücum oyuncularına ”kanat forvet” ismi verilir. Kanat forvet oyuncuları modern futbolda önemi giderek artan mevkilerden biridir.

Hangi Mevkilerde Oynar?

  • 4-4-2

Bu sistemde orta tandemde yer alan iki göbek orta saha veya defansif ve ofansif orta sahaların sağ ve sollarında görev alabilirler. Bu sistemde topu kapan kanat forvetler, gizli forvet oyuncusu gibi içeri penetre ederler ve skora katkı yaparlar. Klasik kanat oyuncularından farklı olarak orta açmaya odaklanmaz ya da beklerin bindirme yapmalarını beklemezler. Bazen sorumluluk alıp etkili şutlar çekebilirler.

  • 4-2-3-1

Bu sistemde ise kendilerini besleyen iki ön libero ve bir 10 numaranın sağ ve solunda görev yaparlar.

4-3-3

Kanat forvetin orijinal mevkisi ve sistemi 4-3-3 taktiğinde en ileri uçtaki üçlünün sağ ve soludur. Kanat forvetlerin en verimli oldukları ve bu ismin doğuş kaynağı da bu mevkidir. Kanat forvetlerin bu sistemdeki en temel görevi orta sahada görev yapan 3’lünün yükünü azaltarak kanat oyununa destek vermektir. Bu sistemde kanattan topla buluşan kanat-forvetler atağın yönüne göre sistemdeki tek orijinal forveti desteklemeye ya da kendileri skor üretmeye çalışırlar.

4-3-3 sisteminde orta sahanın kanat oyuncu alternatifi bulunmadığından kanat oyunu ileri uçtaki iki forvet (sağ-sol) oyuncusu üzerinden sağlanır. Kanat forvetler, santrforlar gibi hava toplarına hakim, sırtı kaleye dönük oynayan, rakibi fiziğiyle yoran ve hırpalayan oyuncular değillerdir.

Daha çok seri, birebirde kolay adam eksilten, geniş alan seven ya da dar alanda harika işler çıkaran teknik kapasitesi yüksek oyunculardır.

Kanat Forvet Oyuncuları Kimlerdir?

  • Lionel Messi
  • Ronaldinho
  • Neymar

Barselona’nın yıllardır klasikleşen 4-3-3 dizilişinin ileri ucundaki sağ ve sol forvetler kanat forvet olarak görev yapmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber