Spor

Alanyaspor Fenerbahçe Maçındaki Kural Hatası Nedir? Kural Hatası Var mı?

Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında oynanan ve 1-3 Alanyaspor üstünlüğü ile sona eren müsabakanın ardından Alanya’nın ikinci golünde kural hatası olup olmadığı sosyal medyada tartışma konusu oldu. Peki gerçekten de Alanyaspor’un ikinci golünde kural hatası var mı?

Uluslararası Futbol Derneği‘nin kale vuruşu ile ilgili olarak sayfasında açıkladığı şu madde vardır.

If the kick is taken quickly and an opponent genuinely did not have time to leave the penalty area, the opponent may not interfere with or prevent the taking of the kick but may intercept the ball once it is in play. This is allowed because the defending team, as at a quick free kick, tried to gain an advantage by taking the kick quickly and if this ‘goes wrong’ the Law is not there to ‘save’ them. 

Kaynak: IFAB

Türkçe

Kale atışının hızlı gerçekleşmesi durumunda rakip eğer ciddi anlamda ceza sahasına çıkacak zaman bulamamışsa kale vuruşunu engelleyici harekette bulunamaz, kaleciyi rahatsız edemez. Aynı zamanda topun oyuna girdiği andan itibaren ceza sahası içinden çıkmamış olsa dahi topa temas etme ve topla oynama hakkına sahiptir. Bunun temel nedeni, savunmadaki takımın hızlı oyun kurmasını desteklemektir. Şayet kale vuruşunu kullanan takımın topu oyuna hızlı sokma girişimi başarısızlıkla sonuçlanırsa söz konusu kural savunmada olan yani hata yapan takım lehine kullanılamaz.

Yukarıda yazılı olan kuraldan da anlaşılacağı üzere söz konusu pozisyonda bir kural hatası yoktur. Alanyasporlu Cisse, sırtı Fenerbahçe kalesine sönük bir şekilde kendi kalesi yönüne devam ederken ceza sahasından çıkacak vakit bulamamıştır. Pozisyonun devamında da hata yapan Fenerbahçe savunmasının açığından faydalanarak golü atmıştır.

Burada bir diğer önemli hata ise kaleci Altay’ın topu oyuna hızlı bir şekilde sokmak isterken rakip oyuncuların ceza sahasından tamamen çıkmasını beklememesidir. Yukarıda belirtilen ”açık hükümler” doğrultusunda Alanyaspor’un golü nizami ve kurallara uygundur.

Fenerbahçe taraftarı sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili olarak Twitter’da #KuralHatasıVarTFF hastagine twitler atıyor. İlerleyen saat ve günlerde Türkiye Futbol Federasyonunun söz konusu durumla ilgili kararı merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds