Futbolda Pas Oyunu Nedir? Hangi Takımlar Pas Oyunu Oynar? Nasıl Oynanır?

Pas oyunu nedir? Futbolda pas oyunu ne anlama geliyor? Pas oyunu nasıl oynanır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda pas oyunu”ndan söz edeceğiz.

Futbolda Pas Oyunu Nedir?

Takılmarın gerek birinci bölge gerek ikinci bölge gerekse üçüncü bölgede pasa dayalı bir sisteme göre oynamasıdır. Oyuncular, skor üretmek ya da oyunu açmak için ayağa paslarla oyunu kurmaya başlar.

Pas oyunu, futboldaki diğer oyun sistemlerine göre daha çok özveri ve oyun bilgisi gerektiren bir türdür. Pas oyununda oyuncuların teknik kapasitelerinin yüksek olması ve oyun görüşlerinin de diğer takım arkadaşları kadar yüksek olması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Ceza Sahası Ölçüleri

Örneğin kontra atak veya doldur boşalt sistemine göre çok daha disiplinli ve düzenli olan pas oyununda her oyuncunun kusursuza yakın bir oyun sergilemesi gerekir.

Pas Oyunu Nasıl Oynanır?

Futbolda pas oyunu için öncelikli olarak yetenekli orta saha oyuncularına ve oyunu geriden kuracak ayağı düzgün stoperlere ihtiyaç vardır. Klasik savunma oyuncusundan farklı olarak ayağı düzgün olan stoperler topu oyuna sokma ve orta saha oyuncularına ulaştırma bakımından önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda 'Adam Adama Savunma' Nedir?

Orta saha, pas oyununun merkezi ve kilidi konumundadır. Bölgeler arası bağlantılar bu mevkide görev yapan bazı oyuncular tarafından sağlanır.

6 Numara (Ön Libero)

Orta sahadaki bu oyuncunun temel görevi, defanstan aldığı topları ileri uçta görev yapan kanat oyuncuları ile ya da doğrudan hücum oyuncuları ile buluşturmaktır. Pas oyunundaki savunma güvenliğini de sağlarlar.

8 Numara (Maestro)

Maestro veya klasik 8 numaralar, teknik bakımından 6 numaralardan daha iyi oldukları için ileri uçtaki oyuncular ile doğrudan oyunun akışına müdahale ederler.

İlginizi Çekebilir:  Kepa, Kendisini Oyundan Alan Teknik Direktör Sarri'ye Tepki Gösterdi, Sahadan Çıkmadı

Pas Oyununu Hangi Takımlar Oynar?

Orta sahası kuvvetli, geneli oyun zekası yüksek, oyun bilgisi olan oyunculardan kurulu takımların tercih ettiği bir sistemdir. Örneğin Pep Guardiola’nın Barcelona ve Manchester City’de oynattığı sistem pas oyunudur. Nispeten daha güçsüz takımlar ise pas oyunu oynayan takımlara karşı kontra atak futbolunu tercih ederler. Bu tercih tamamen takımın teknik kapasitesi ile doğrudan ilgilidir. Örneğin muhtemel bir Atletico Madrid – Manchester City karşılaşmasında City pas oyununu, Madrid kontra-atak oyununu tercih edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara