Futbolda Geçiş Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Futbolda geçiş oyunu nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca geçiş oyunundan söz edeceğiz.

Geçiş Oyunu Nedir?

Futbolda defanstan hücuma çıkarken oynanan oyuna verilen isimdir. Takımların paslaşarak, kanatlara aktararak veya uzun topla oynadıkları geçiş oyununda orta sahaların önemi büyüktür.

Ortam sahada “çapa” olarak bilinen defansif orta saha oyuncuları ya da ön liberolar, geçiş oyunlarında önemli bir görev yaparlar. Defanstan topu alan bu oyuncular, topu ilerideki oyunculara aktarır ve takımın skor üretmesine katkı sağlarlar. Bu noktada ayağı düzgün olan stoperler de topu oyuna sokma açısından her takımda olması gerekir. Özellikle modern futbolda ayağı düzgün ve topu oyuna sokma konusunda yetenekli stoperler tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Yan Hakem, Orta Hakem ve Dördüncü Hakem Nedir?

8 ve 10 Numaralar

Geçiş oyunlarında en kritik görev yapan oyunculardır. Özellikle 8 numaralar oyunun iki yönünü de iyi oynamak zorunda oldukları için geçiş oyunlarında onlara oldukça fazla iş düşmektedir. Karşı takımın az adamla yakalandığı anlarda top dağıtımında ve pas tercihlerinde iyi olmalılar.

İlginizi Çekebilir:  Cilt Bakımında Düzenli Spor Yapmanın Önemi

Geçiş oyunu esasen takımın savunma pozisyonunda hücum pozisyonuna geçişi anlamına gelir. Takımın taktiği hızlı bir şekilde uygulaması geçiş oyununu da iyi yaptığı anlamına gelir. Örneğin baskı yiyen ve orta saha ve defans bölgesi pres altındaki takımın rakibin hatasında boşluklardan yararlanarak bir anda hücuma çıkması geçiş oyunudur. Bu anlarda takımın hızlı reaksiyon göstermesi, takıma katkı sağlayacaktır. Bu nedenle takımların oyuna iyi odaklanması gerekir.

Teknik kapasitesi yüksek olan oyuncular ile geçiş oyununu oynamak daha kolaydır. Sadece uzun topla ileri uçtaki hücum oyuncusunu topla buluşturmak yerine doğru pas tercihleri ile nihai bir skor bulmak gerekir. Özellikle presin arttığı bölümlerde soğukkanlı kalıp pozisyonları doğru oynamak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Caner Erkin Özellikle Oyunun İlerleyen Dönemlerinde

Kaleciler

Geçiş oyununda özellikle sonuçlanmayan korner atışları sonrasında kalecilerin topu oyuna sokması da önem taşır. Nitekim söz konusu pozisyonlarda oyunu en geriden kuran kalecidir. Elle oyunu başlatmak bu açıdan artı bir değerdir. Sıradan bir degaj, geçiş oyunu bozar ve takımın bir set halinde hücum etmesini engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara