Spor

Futbolda Şut Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda şut çeşitleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda şut çeşitlerinden söz edeceğiz.

Plase Şut

Topun sağına ya da soluna orta şiddetle yapılan vuruşlardır. Top, bu vuruşlarda içe doğru kat ederek ilerler. Kaleciler için oldukça yanıltıcı bir şuttur. Uzak kale direğine yapılan plase şutlar, her zaman tehlikeli olmuştur. Emre Can’ın Juventus’tan Dortmund’a geldikten sonraki ilk maçında attığı gol buna örnektir.

Falsolu Şut

Yine topun sağına ya da soluna vurularak yapılan orta-sert şutlardır. Topa, ayağın üst kısmı ile yapılan ve topun havada belirsiz bir çizgide gittiği şutlar da falsolu şutlardır. Bu şutlar kalecileri epey zorlar.

Sert Şut

Topun herhangi bir yerine sert bir şekilde vurularak yapılan şutlardır. Genelde ayağın bir raket haline getirilerek üst kısmı ile yapılır. Sert plase şutlar da bu kategoride değerlendirilmektedir.

Yumuşak Şut

Topun herhangi bir yerine hafif şiddetle yapılan vuruşlardır. Hata payı oldukça fazladır. Genelde kalecinin ulaşmasının mümkün olmadığı yere doğru yapılması gerekir. Bazen sadece bir dokunuş da olabilir.

Aşırtma Vuruş

Topun dibine girilerek yapılan vuruşlardır. Ayağın topa dar açı ile konumlanması ve ayak yardımıyla havaya kaldırılması ile yapılabildiği gibi zarif bir dokunuşla da gerçekleşebilir. Ramires’in Chelsea formasıyla Barselona ağlarına gönderdiği gol buna en iyi örneklerden biridir.

Pis Burun

Ayağın uç kısmı ile topa vurulmasıdır. Genelde topun kontrol edilebilmesinin mümkün olmadığı pozisyonlarda alelade bir şekilde yapılan vuruşlardır. İsabetli olduğunda tehlikelidir. Brezilyalı Ronaldo’nun 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye ağlarına gönderdiği gol buna örnektir.

Gelişine Şut

Topa gelişine vurmaktır. Burada topun geliş açısı, ayağın açısı ve kaleye olan uzaklık ve açı da ayrıca hesaplanmalıdır. İsabet oranı oldukça düşüktür ancak estetik olarak iyidir.

Vole ve Rövaşata

Topa hafif yatay ya da tek ayak zeminde olacak şekilde gelişine vurmak voledir. İki ayağın yerden kesilerek yapılan vuruşlar ise rövaşata olarak geçmektedir. Ronaldo’nun finalde Juventus’a attığı gol en iyi örneklerden biridir.

Bunlardan farklı olarak ayak dışı diye tabir edilen trivela, topuk vuruşu, ölü yaprak vuruşu gibi şut teknikleri de vardır. Her şeyden önce şut teknikleri, tanımlanarak geliştirilemez. Bu nedenle şut tekniğinizi güçlendirmek istiyorsanız sık sık pratik yapmanız ve çok sık deneme gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds