Gaile Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Gaile nedir? Ne demektir? Gaile kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “gaile” kelimesinden, anlamından, kökeninden, cümle içi kullanımından ve kullanım alanlarından söz edeceğiz. 

Gaile Nedir? Ne Demek? 

Gaile, isim. 

Uğraş, sıkıntılı işler, istenmeyen durum veya baş belası anlamlarına gelir. Daha çok “hayat gailesi” şeklinde kullanılan gaile kelimesi, sıkıntılarla mücadele etmek veya meşgul olmak anlamlarına da gelmektedir. 

Gaile Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Gaile kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Yine aynı şekilde meşgale ve meşguliyet kelimeleri de aynı kökten türemiş kelimelerdir. 

Gaile Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

İslâm dünyasına açmak lâzımdı. Vâkıa müracaat ettiği bütün Müslüman sultanlar, emirler, atabekler zaman zaman yardım vaadinde bulunmuşlardı, ama şimdiye kadar yardım şöyle dursun, gaile çıkarmaktan başka bir şey yapmamışlardı. Onlardan yana ümidi yoktu. Ne yapılacaksa mevcut kuvvetlerle yapılmalıydı. Ya bu ideal gerçekleştirilir veya bu uğurda ölünürdü.
Yavuz Bahadıroğlu
Selahaddin Eyyubi, Yavuz Bahadıroğlu
Sayfa 95
İlginizi Çekebilir:  Mahbub Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara